Cyklotúra

Tanková cyklocesta Martin – Trnovo

25.10.12
Dňa 16. septembra 2012 sa v Martine uskutočnilo slávnostné otvorenie novej cyklotrasy s príznačným pomenovaním Tanková cyklocesta. Na podujatí pod názvom 14. Martinský bicyklový deň sa zúčastnilo okolo tristo cyklistov z Martina a okolia. Nová cyklotrasa je značená zelenou farbou, jej dĺžka je 15 km a prechádza krajinársky veľmi zaujímavým územím na úpätí Lúčanskej Malej Fatry.

Trasa

Martin – Bystrička – Lázky – Trnovo – Trebostovo – Turčiansky Peter – Košťany nad Turcom – Martin

Tanková cyklocesta vedie po starej vojenskej ceste, ktorá mala spájať tankovú strelnicu pri Martine s muničnými skladmi. Cesta bola čiastočne vybudovaná v druhej polovici osemdesiatych rokov minulého storočia, jej úplnému dokončeniu zabránila nežná revolúcia. Hoci občania cestu už dlho využívali na voľnočasové aktivity, až nedávno sa skončili rokovania s Ministerstvom obrany SR a cesta mohla byť oficiálne vyhlásená za cyklotrasu.

Je slnečné septembrové nedeľné predpoludnie a na námestí pred Slovenským komorným divadlom v Martine sa už zhromaždili účastníci slávnostného otvorenia novej turčianskej cyklotrasy. Bude označená zelenou farbou. Po dlhých troch rokoch v zahraničí som sa opäť prišiel pozrieť na rodnú hrudu, na otvorenie sme sa vybrali s rodičmi.

Na úvod zopár organizačných pokynov a môžeme vyraziť. Od divadla sme sa vybrali k železničnej stanici v Martine, tu sme odbočili doprava a pokračovali pozdĺž koľajiska až na vrútocké záhlavie martinskej železničnej stanice. Prekročíme koľaje, po chvíli aj rieku Turiec a ocitneme sa na bývalej autobusovej stanici pri ZŤS v Martine. Odtiaľto sa vyberieme smerom k bývalému pivovaru Martiner. Po ľavej ruke máme kasárne, kde sme ako deti chodievali zo školy počas významných výročí. Vojaci boli radi, že si oddýchnu a nám sa tanky a iná vojenská technika páčili.

Po pár sto metroch prídeme k novo osadenému smerovníku a odbočíme doľava. Postupne prechádzame územím, ktoré nám pripomína slávnu industriálnu a vojenskú minulosť Martina. Teraz to tu vyzerá zanedbane a cesta je tvorená nepríjemnými dlaždicami. Našťastie sa povrch cesty čoskoro zmení na betón a popri odkalisku martinskej teplárne (takzvané Evino jazero) prudko stúpame. Tu už sa prejavujú rozdiely v kondícii jednotlivých účastníkov a veľká skupina sa trhá na menšie a menšie skupinky.

Prekonali sme prvé veľké stúpanie, cesta zatáča doprava a vchádza do lesov, poznačených ťažbou dreva. Po ľavej ruke máme niekoľko chát, po pravej ruke les. V týchto končinách som už bol ako rodák z Bystričky hádam aj stotisíckrát, na hubách, na dreve, či len tak v prírode.

Krátka rovinka a začína ďalšie prudké stúpanie. Po ľavej ruke sa pripája cesta z Bystričky-Lázok. Prechádzame príjemným lesom a postupne sa nám otvára pohľad na malú časť Lúčanskej Fatry. Keď som ešte býval u rodičov, chodieval som sem v lete každý deň behať.

Trochu klesneme, prekročíme po moste potok, naľavo je ďalšia lesná cesta z Bystričky, ktorá pokračuje na Predvalaskú a prechádza po nej modro značený chodník na Martinské hole. Opäť stúpame. Po ľavej ruke máme krásnu horskú lúku s chatami a s osamelým ihličnatým stromom. Jedno z nezabudnuteľných miest v bezprostrednom okolí Bystričky.

Ešte trochu hore kopcom a sme na mieste s nádherným výhľadom nad miestnou časťou Lázky. Vidíme Martin a za ním hradbu Veľkej Fatry s dominantným Kľakom. Keď sa pozrieme za seba, uvidíme hlavný hrebeň Krivánskej Fatry. Kľačianska Magura nám poodhalí len kúsok Suchého, zato však vidno obidva malofatranské Kriváne a Chleb. Deň pred opísanou cyklojazdou som na nich stál. Po pravici je areál lesnej škôlky.

Prekročíme potok a žlto značený chodník z Bystričky na Humience a čaká nás záverečné krátke, ale o to prudšie stúpanie do najvyššieho bodu cyklotrasy. Odtiaľto už pôjdeme oveľa viac dolu kopcom ako hore. Práve tu sa začína masív Hrádku, dominantného kopca nad Bystričkou. Lesy sú tu veľmi zničené ťažbou.

Klesanie do Bystričianskej doliny je prudké a dlhé. Tí, ktorí sa vyberú opačným smerom, sa tu poriadne zapotia. Treba dávať pozor na krkolomné zákruty a miestami veľmi zničený betónový povrch cesty. Ťažba odkryla pekný výhľad na masív Veľkej Fatry. V Bystričianskej doline prekročíme potok, našu cestu križuje lesná cesta z Bystričky a po pravej ruke tu odbočuje lesná cesta na Červené smreky (zelená značka na Hornú lúku).

Po chvíli vychádzame na podhorské lúky, prejdeme krátkym úsekom, kde sa do cesty zahryzol zub času v podobe náletových drevín a pozvoľne prídeme ku krajinársky najhodnotnejšej časti cyklotrasy. Po ľavej ruke vidíme Bystričku s dominantným Hrádkom, Martin, časť hrebeňa Krivánskej Fatry. Po pravici sú nádherné ihličnaté lesy na úpätí Lúčanskej Fatry.

Vystúpame krátky kopček a teraz už máme neobmedzený pohľad na celý dolný Turiec, od Sučian až po Blatnicu. Veľkej Fatre kraľuje Lysec a bralná trojica Tlstá, Ostrá a Drienok. V pozadí vidíme fatranské tisícpäťstovky Borišov, Ploskú a Ostredok. Práve na tomto mieste bol osadený jeden z nových smerovníkov.

Na pravej strane je lúka s pasúcimi sa ovcami a trochu vyššie je krásny borovicovo-smrekový les. Pomaly sa blížime k obci Trebostovo s nedávno zrekonštruovaným renesančným kaštieľom Révayovcov. Prejdeme cez koľajnice, ktoré však nepokračujú ani naľavo ani napravo. Mala tu viesť železničná vlečka, ktorá však nebola nikdy vybudovaná.

Aj nad Trebostovom je nový smerovník a keď okolo neho prejdeme, čaká nás posledné krátke stúpanie. Podáva sa tu občerstvenie a dostaneme aj niekoľko organizačných pokynov, týkajúcich sa návratu do Martina. Nasleduje asi dvojkilometrový zjazd do Trnova a na okraji obce sa Tanková cyklotrasa pripojí na modro značenú Znievsku cyklotrasu č. 2415.

Pri návrate do Martina nás už nečakajú takmer žiadne stúpania. Po kilometri pri révayovskom kaštieli odbočíme doprava. Vychutnáme si zjazd do Turčianskeho Petra a Koštian nad Turcom, kde sa zastavíme na zmrzline. Potom už treba len prísť na koniec dediny a poľnou cestou prídeme až do Martina, kde sa toto vydarené podujatie skončí tombolou.

Zhrnutie

Tanková cyklocesta vedie veľmi pekným prírodným prostredím, miestami dosť náročným terénom. Povrch je zväčša betónový, treba počítať s tým, že je miestami dosť zničený. Pozor treba dávať aj na nákladné autá s drevom, počas jazdy sme videli dve. Cesta je vhodná pre všetky tipy bicyklov. Ostáva dúfať, že sa najnovšia turčianska cyklotrasa dostane aj do povedomia cyklistickej verejnosti na Slovensku.


 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Tanková cyklocesta Martin – Trnovo Dňa 16. septembra 2012 sa v Martine uskutočnilo slávnostné otvorenie novej cyklotrasy s príznačným pomenovaním Tanková cyklocesta. Na … » celý článok 25/10/12 Mojmír Suchý Malá Fatra
Najnovšie články na titulke
 
Extra Jarovská bažantnica v zime Bicyklom prechádzam chodníkom plným bahna. Na striedačku sa veziem a idem pešo. Z blata do kaluže. Doslovne. Kolesá bicykla sú obalené … » celý článok 25/02/17 Andrea Grunská Zaujímavosti
Cyklotúra Ľubochnianskou dolinou k Vyšnému tajchu a Močidlu Ľubochnianska dolina patrí svojou dĺžkou 25 kilometrov medzi najdlhšie na Slovensku. Z tohto dôvodu tu veľa peších turistov nenájdete. Avšak pre bicykel je dolina ako stvorená. A tak jedného dňa počas leta padá rozhodnutie, že sa práve sem pôjdeme pozrieť a pokúsime sa prebicyklovať dolinu z Ľubochne až na Močidlo. Pôvodný plán bol otočiť sa pri horárni Blatná, o niečo nižšie. Ale keď som sa dočítala, že práve vo vyšnej časti doliny sa nachádza zaujímavý tajch, náš cieľ sme posunuli až na Močidlo nad tajchom. Uvidíme, či sa nám to podarí... 23/02/17 Jana Bílešová Veľká Fatra a Choč
Chata Zrub Burda znovupostavený Pôvodný Zrub Burda si turisti veľa neužili, lebo fungoval len dve sezóny, keď začiatkom novembra 2012 zhorel do tla rukou podpaľača. Našťastie nadšenie z rozvíjajúceho sa turistického ruchu v sedle Burda prekonalo nevôľu zbabelých neprajníkov a od leta 2015 opäť ponúka zázemie pre návštevníkov Národného parku Muránska planina. 18/02/17 Tomáš Trstenský Muránska planina, Veporské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Tanková cyklocesta Martin – Trnovo 15/11/12 16:30 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Mala Fatra (Lúčanská Fatra) a Turčianska kotlina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 650 m n. m.
  • min: 400 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 250 m
  • klesanie: 250 m
 • Vzdialenosť
  • 30 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 16.09.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 49.065 ° SŠ
   dĺžka: 18.91593 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.065 ° SŠ
   dĺžka: 18.91593 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Martin, Trebostovo, Trnovo
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • cestný / trekový / krosový / horský bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Sponzori cyklo.hiking.sk
Práve nás číta 980 ľudí
0.97