Cyklotúra

Kysuce na bicykli - I. etapa

27. 01. 2011
Nie je jasné, či sa Kysuce volajú podľa rieky Kysuca, ktorá tu pramení a preteká ich stredom, alebo sa rieka volá podľa územia, v ktorom sa vždy a znova „narodí“. Každopádne rieka Kysuca je zjednocujúcim prvkom kysuckej krajiny, jej ústie do Váhu leží len 3 km za južnou hranicou regiónu. Kysuce sú z môjho „dolnozemského“ pohľadu prekrásne nielen prírodnými scenériami, relatívne malým počtom turistov, ale aj drsnejšími podmienkami. Je tu chladnejšie, vzduch je ostrý, počasie nevyspytateľné.

Voľné dni na prelome augusta a septembra každoročne využívame s priateľmi na bicyklovanie na Kysuciach. Vytvorili sme si vlastné Giro alebo Tour, ktoré sme nazvali Kysucké vrcholy. Ako základňu pravidelne využívame penzión Mária v Korni, odkiaľ podnikáme cyklotúry do viac či menej vzdialeného okolia.

Obec Korňa nachádzajúca sa vedľa Turzovky v Turzovskej vrchovine vznikla spojením Hornej a Dolnej Korne a meria 14 km. V dolnej časti dediny je známy Korniansky ropný prameň – nebojte sa, žiadny kysucký šejk tu nebohatne. Je to najvyššie položený stredoeurópsky samovoľný výtok ropy zo zeme. Obyvatelia v minulosti používali vytečenú ropu na svietenie. Jeden muž si údajne náterom z nej zakonzervoval svoju drevenicu, nikdy mu nezhnila, ale zato zhorela. Ďalej je potrebné spomenúť horu Živčák nad Korňou, kde je pútnické miesto s kaplnkou a prameňmi liečivej vody. Zážitky z troch „etáp“ tohtoročného už štvrtého ročníka vám ponúkam v tomto miniseriáli.

1.etapa - Kasárenská

Trasa

Korňa – Ďurkáčovci – Zátoka - Vyšný Kelčov – Nižný Kelčov – Makov – Kopanice - Kasárne - penzión Javorník - Makov – Turzovka – Korňa

Od penziónu Mária schádzame do dediny okolo nového moderného katolíckeho kostola dokončeného v roku 1994 a starého dreveného kostolíka – dnes pastoračného centra. Po hlavnej ceste, prechádzajúcej touto veľmi dlhou obcou rozloženou po oboch brehoch potoka Kornianky, sledujeme červenú cyklistickú značku. Pri krásnej drevenici, ktorú míňame pravobokom, odbočíme doľava cez potok na bočnú cestu. Pokračujeme zatiaľ miernym stúpaním na koniec asfaltky, kde je konečná nielen autobusov, ale aj cesty. Kornianka sa v Turzovke vlieva do potoka Predmieranka a s ňou za Turzovkou do rieky Kysuca.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Zátoka

Červená značka pokračuje prudko hore po neupravenej a pomerne kamenistej ceste. Nie je iná možnosť, tak bicykle tlačíme. Tvárime sa, že zbierame čučoriedky, ale žiaľ, potvorky už žiadne nerastú. Sme na kysuckých kopaniciach, mimo dediny sú tu usadlosti s rodinnými menami. Prechádzame okolo Ďurkačovcov. Cesta je naozaj rozprávková, na niekoľkých miestach neupravená, niekde je asfalt, chvíľku stúpa, chvíľku klesá. Obdivujeme domčeky na samotách, najkrajšie sú pekne vymaľované dreveničky. Na jednom mieste vidím zohnuté chrbty domácich, vyberajú zemiaky. Život tu zrejme nie je veľmi ľahký. Priznám sa, že si to ani neviem predstaviť a tak radšej prudšie šliapnem do pedálov. Prvá „horská prémia“ je Zátoka Vyšný Kelčov. Tu sa vydýchame a pokračujeme krásnym zjazdom cez osady Vyšný a Nižný Kelčov. Vo Vyšnom Kelčove je veľmi pekný kostol, ale nepodarí sa mi zastaviť, aby som vám ponúkla foto. Možno nabudúce.

Makov

Po napojení na hlavnú cestu 487 odbočíme doprava smerom do Makova modrou cykloznačkou. Makov je najvyššie položená obec v doline Kysuce. Založili ju v druhej polovici 17.storočia tešínski Valasi. Rozľahlý makovský chotár sa v dnešných hraniciach utvoril až koncom 19.storočia. Dovtedy bol rozdelený medzi sedem susedných dedín. V Makove v parčíku pri hlavnej ceste robíme pravidelnú zastávku, zjeme tyčinku a pokračujeme. Hlavnou cestou ideme iba cez Makov, sme radi, nakoľko je to cesta do Čiech a je veľmi frekventovaná. Vôbec nie je vhodná pre cyklistov – riešime to disciplinovanou jazdou tesne pri okraji cesty.

Vysoké Javorníky

Odbočujeme doľava okolo chaty Makov, mostom cez rieku Kysuca, na málo frekventovanú cestu smerujúcu do kopcov pohoria Vysoké Javorníky. Stúpanie je mierne, ale vytrvalé. V dedine Kopanice odbočujeme doľava približne 1 km do osady U Papají. Ideme sa pozrieť na unikátny exemplár 500-ročného brestu hrabolistého, najstaršieho a najmohutnejšieho v strednej Európe. Je vysoký 30 m a v najširšom mieste má obvod 11 metrov. Oblapili sme až ho piati! Vrátime sa späť a smerujeme ďalej do sedla Lemešná. V sedle na hranici s ČR je pamätník bojov SNP.

Mňa ale viac zaujme tabuľka označujúca možnosť výskytu chránených šeliem, najmä macko sa mi pozdáva. Verím, že na cestu nepôjde a ak náhodou, tak na bicykli mu ujdem. Asfaltová cesta pokračuje až k chatám v stredisku Veľký Javorník – Kasárne vo výške 970 m. Aj keď je stúpanie dosť náročné, uľahčuje nám ho pomerne nová asfaltová cesta s minimálnou premávkou. Táto oblasť je turisticky dosť využívaná, či už na pešiu turistiku alebo lyžovanie. Kedysi na tomto mieste stál pašerácky hostinec. Na pohraničnom strážnom stanovisku tu v roku 1833 vybudovali kasárne pre vojakov, ktorí mali chrániť hranice z Moravy, kde zúrila cholera. Celá oblasť má charakter klimatických kúpeľov s parametrami porovnateľnými s Vysokými Tatrami. Na vrchol Veľký Javorník (1071 m) je možné vyjsť peším chodníkom. Odoláme, možno nabudúce. Oči si popasieme výhľadmi na Kysuckú vrchovinu, Moravskosliezske Beskydy a Vsetínske vrchy.

Penzión Javorník

Momentálne nás najviac láka teplo v penzióne Javorník, ktorý pravidelne navštevujeme, vždy sa pre nás nájde niečo dobré pod zub. Dnes je dosť chladno, tak najmä horúci čaj a teplá polievka je to, čo práve potrebujeme. Tešíme sa na príjemný a hlavne zaslúžený zjazd do Makova. Začína popŕchať, tak obliekame, kto čo má. Veríme, že pršať prestane. Ešte netušíme, že pršať bude až do Korne, celých 30 km. Pribúdajúcimi kilometrami s „dažďom opreteky“ pribúda aj tých častí tela, kde cítim vlhko až mokro. Okuliare by potrebovali stierače. Nepoznám kvalitnejšiu hydratáciu pokožky na tvári ako bicyklovanie v daždi a tak hydratujem a poctivo šliapem. Debata ustala, už sa ani nečakáme, trasu poznáme, chceme byť čím skôr v suchu.

Turzovka

Volíme trasu po rovine, ideme cez Vysokú nad Kysucou a Turzovku. Pravidelné spoločné foto pri súsoší Drotár a džarek na jednom z turzovských námestí vypustíme. Toto súsošie je poctou drotárstvu, ktorého počiatky siahajú až do 18.storočia a ktorým sa tunajší rodáci preslávili aj v ďalekom svete. Na novom kruhovom objazde odbočíme do Korne. Musíme obísť aj obľúbenú krčmu.
Po návrate kontrolujem vonkajšiu teplotu, je 13 st. Je mi ešte zimšie a tak rýchlo utekám pod sprchu a následne na horúci čaj so „zásmažkou“. A svet je opäť krásny!

Záver

Táto trasa je náročnejšia a vhodná pre trekový bicykel. V peknom počasí je príjemná zastávka v Turzovke.

Použité zdroje

publikácia Slovensko – Putovanie po regiónoch – vydavateľstvo Dajama


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Dolu Váhom a dolu Nitrou Pred 20 rokmi sme sa vydali na prvú putovnú cyklovačku dolu Dunajom z Passau do Bratislavy. Bez konkrétneho itineráru, iba popri rieke. … » celý článok 30/09/20 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Príbehy vrchov Dnes by som vám rada predstavila pomerne čerstvú publikáciu z vydavateľstva DAJAMA Príbehy vrchov, ktorej autorom je Marián Grebáč. Kto si v tejto chvíli spomenie na zaujímavé rozhlasové reportáže rovnakého autora z cyklu Genius loci - túry podľa literatúry, ten je na správnej stope. Príbehy vrchov, spomínaných v literárnych dielach slovenských prozaikov i básnikov, a života ľudí žijúcich v dolinách pod nimi, spojených s turistikou dneška. 12/12/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Recenzia Od hradu k hradu – 2. diel Keď vytiahnem z knižnice akúkoľvek knižku o hradoch a zámkoch, malý Kubko je hneď pripravený na spoločné čítanie. A tak kúpa 2. dielu knižky Od hradu k hradu z edície po Slovensku od vydavateľstva Dajama nebola žiadna náhoda. V pravom hornom rohu má ikonku turistu aj cyklistu. Nápad spojiť pre hradomilov do jedného celku dva rôzne hrady, zrúcaniny či ruiny, je zaujímavý nielen návštevou stavieb voňajúcich históriou, no zároveň aj možnosťou absolvovať pešiu túru či zabrať do pedálov bicykla. 19/09/18 Daniela Mäkká Mapy a knihy
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať … » celý článok 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Túra Podhorie Levočských vrchov v jeseni Na rodnom Východe sú len dve pohoria, kde som len minimálne pochodil. Jedným z nich sú Levočské vrchy a prvá, a zatiaľ posledná, návšteva bola pred štyrmi rokmi. Aj keď ďalšiu som si naplánoval po zvyčajných dvoch, až slnečné októbrové dní roku 2018 mi dopomohli k návšteve, síce len podhoria, ale zato veľmi pekného jesenného. 01/11/20 Henrich Tomáš Levočské vrchy
Správa Združenie horských útulní Škótsko (MBA) Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si môžete kúpiť aj jedlo a pitie. Vo Veľkej Británii je to veľmi odlišné. Tu existuje dlhá tradícia otvorených prístreškov (útulni) zvaných Bothies, ktoré sú k dispozícii všetkým bezplatne. Žiadna rezervácia, jednoducho príďte. Veľmi málo zariadenia, musíte mať so sebou všetko, čo si myslíte, že budete potrebovať. 30/10/20 Pavol Horváth Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kysuce na bicykli - I. etapa 31/01/11 20:13 2 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Západné Beskydy - Turzovská vrchovina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 970 m n. m.
  • min: 470 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 850 m
 • Vzdialenosť
  • 60 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 02.09.2010
 • Štart trasy
  • šírka: 49.41411 ° SŠ
   dĺžka: 18.54673 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 49.41411 ° SŠ
   dĺžka: 18.54673 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Obce po trase
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • vlastná
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.14