Cyklotúra

NP Dunajské luhy (NP Donau-Auen)

19. 05. 2011
Dvaapolhodinový výlet popri Dunaji, ktorý sa môže, tak ako v našom prípade, zvrhnúť na celodenné kombinované cyklo-pešo putovanie. Bicykel ako premiestňovadlo medzi Bratislavou a Hainburgom, nohy na prekonanie okruhu v Národnom parku Donau-Auen (Dunajské luhy). NP ako zelený pás spája hlavné mestá Viedeň a Bratislavu. Chráni najväčšiu súvislú, prevažne nenarušenú oblasť lužných lesov strednej Európy. Národný park Donau-Auen pokrýva plochu asi 9 300 ha a rozprestiera sa od Viedne až po Hainburg v Dolnom Rakúsku.

Trasa

Bratislava, Prezidentský palác – Nový most – hrádza Dunaja – most Lafranconi – Jelení háj – Kriechenau – Schlosßau – Jägerhaussiedlung – Hainburg – Donau-Auen – Hainburg – Wolfsthal – colnica Berg – Berg – Kittsee – Bratislava, Petržalka – Bratislava, Prezidentský palác

Centrum Bratislavy – most Lafranconi

Októbrové slniečko lákalo von. Vždy je to dilema, ako sa obliecť, hlavne keď na túru idete s deckami. Pre tentokrát to znamenalo zaodieť sa do kraťasov a teplé veci do batôžteka. Túru sme oficiálne začali na Hodžovom námestí, pred Prezidentským palácom. Nasledoval úsek preplietania sa po chodníkoch, alebo pomedzi autá až k Novému mostu. Tesne pred mostom začína cyklochodník na bratislavskej strane. Nový most má určenú cyklostranu, na pravej strane smerom do Petržalky. Ako tu už u nás býva, tak sa pomedzi cyklistov plietlo aj značné množstvo chodcov.

Pod mostom sme sa pripojili na Dunajskú cyklomagistrálu, ktorá vedie od mosta až po odbočku na hrádzu po Viedenskej ceste. Paradoxne jednosmernej, takže všetci cyklisti smerujúci po nej von z mesta porušujú zásadne dopravné predpisy. Vždy, keď po nej idem, zamýšľam sa nad tým, že jedného pekného dňa sa tam môže postaviť nejaký šikovník s bločkami a utŕžiť celkom peknú hromádku €.

Konečne sme opustili frekventované cesty a vydali sa po povodňovej hrádzi v trase Dunajskej cyklomagistrály k mostu Lafranconi. Vďaka krásnemu počasiu bola hrádza dosť plná nielen cyklistov, ale aj korčuliarov. To je vec, na ktorú si človek časom zvykne. Nezvyknem si však na psíčkarov a ich miláčikov. Pritom po oboch stranách hrádze majú dostatok miesta na venčenie. Tesne pred mostom Lafranconi sme opustili magistrálu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Most Lafranconi - Hainburg

Staré signálky (bývalé cestičky pohraničiarov popri hraničných ostnatých drôtoch) tvoria vynikajúce cyklocesty popri hraniciach s Rakúskom. Po jednej z nich sme sa vydali. Po pravej ruke tečie Dunaj, po ľavej je hlboký, neporušený lužný les. Kľud a pokoj. Signálku už poriadne nahlodáva čas, povrch pomaly zarastá. Cca 700 m od mosta Lafranconi sa v lužnom lese zrazu objaví pamiatka (pomerne dobre zachovaná) na doby medzivojnové a potom železno-oponové. Železobetónový bunker B-S-1 “Štěrkoviště” bol postavený v medzivojnovom období ako súčasť opevnenia Bratislavy proti nacistickým hordám.

Signálka zabáča prudko vľavo. Nedali sme sa zlákať. Červená turistická značka pokračuje popri Dunaji do Rakúska. Niekoľko 100 metrov a lužný les končí. Tesne za štátnou hranicou sa rozprestierajú obrobené polia farmárov a lížu hranicu. Prť sa mení na celkom slušnú šotolinovú cestu. Otvárajú sa prekrásne nezvyklé výhľady na Dunaj. Cestička vedie striedavo po kvalitnej poľnej ceste a prti, ktorá zabieha do zvyškov lužného lesa. Záleží na vôli cyklistu, kade sa vyberie, na výber je množstvo paralelných ciest.

Bohužiaľ v úrovni nášho hradu Devín na druhom brehu rieky Dunaj sa nám pri osade Jägerhaussiedlung postaví do cesty veľká značka so zákazom vjazdu cyklistov. Pre cyklistu to znamená opustiť modrú stuhu Dunaja a vybrať sa po komfortnej asfaltke smerom do vnútrozemia. Cesta je málo frekventovaná, ale so zvýšeným výskytom luxusných limuzín. Dôvodom je golfové ihrisko nachádzajúce sa pri ceste.
Nasleduje krátke, ale strmé stúpanie popri ihrisku, ako pripomienka kopcov za Dunajom. Nachádzame sa tesne pred Hainburgom opäť na magistrále. Cykloznačky nás vedú popod vrch Braunsberg až do prístavu na Dunaji. Pred sebou vidíme majestátny biely most cez Dunaj, ale k nemu dnes nedôjdeme. Odstavujeme bicykle a čaká nás Národný park Donau-Auen (Dunajské luhy).

Národný park Donau-Auen

Internetová stránka Národného parku Donau-Auen píše na svojich stránkach:

Národný park Donau-Auen (Dunajské luhy) ako zelený pás spája obe hlavné mestá Viedeň a Bratislavu. Chráni najväčšiu súvislú, prevažne nenarušenú oblasť lužných lesov strednej Európy. Národný park Donau-Auen pokrýva plochu asi 9 300 ha a rozprestiera sa od Viedne až po Hainburg v Dolnom Rakúsku. Plánuje sa jeho rozšírenie na plochu 11 500 ha.
Národný park zahŕňa komplex ekosystémov, ktoré vykazujú veľkú rozmanitosť vzácnych životných prostredí ohrozených druhov rastlín a zvierat. Krása jeho krajiny ho robí prostredím odpočinku, ktoré si cení veľa ľudí. Krajina je výrazne formovaná silou Dunaja, ktorý má v týchto miestach ešte charakter horskej rieky. Rieka preteká Národným parkom v dĺžke 36 km a výška hladiny tu môže kolísať až v rozpätí 7 metrov.
Na území národného parku žije viac ako 700 vyšších rastlinných druhov, viac než 30 druhov cicavcov a 100 druhov vtákov, 8 druhov plazov, 13 druhov obojživelníkov a 50 druhov rýb. Ak k tomu ešte prirátame aj vodný a suchozemský hmyz a bezstavovce, dospejeme k celkovému výskytu okolo 5 000 druhov.

Neodolali sme. Hneď za značkou, zakazujúcou vjazd cyklistom, sa na nás škeril otvor tunela v skale, ktorá tvorí breh rieky. Bicykle sme priviazali o značku zakazujúcu jazdu a vnorili sa do tmy tunela. Absolvovali sme cca 3 kilometrový zaujímavý pochod po žltej značke, tvoriaci okruh. Prechádzku odporúčam, je na čo sa pozerať. Podľa času sa dá zvoliť viacero okruhov. Cestou po okruhu sme stretli viacero cyklistov, či už Rakúšanov, alebo Slovákov. Ťažko povedať, či je cestička zjazdná, alebo nie. V každom prípade v oblasti tunelov nie je nič príjemné stretať cyklistov. Hlavne je to zakázané. Bicykle sme našli tam, kde sme ich pred poldruha hodinou zanechali. Slniečko už bolo dávno za obednou hranicou. Niečo málo sme pojedli a čakala nás cesta späť.

Haiburg - Bratislava

Pre cestu domov sme zvolili variant viac-menej po Dunajskej cyklomagistrále. Cesta po vzorne udržiavanej cestičke povedľa hlavnej cesty ubiehala rýchlo. Obedových cyklistov ubudlo. Posledné teplé lúče slniečka sa nám opierali do chrbta. V pomerne svižnom tempe sme prefrčali cez Wolfsthal a zastavili sa pri bývalej colnici Berg. Slnko zašlo a okamžite sa ochladilo. Trocha sme sa priodeli a pokračovali po značenej cykloceste zvanej Grenz tour smerom do Bergu. Berg sme obišli po asfaltke, ktorú využívajú viac-menej iba cyklisti a už aj nás čakala posledná rakúska obec Kittsee. V Kittsee mávame pravidelnú zastávku vedľa továrničky vyrábajúcej čokoládové dobroty.
Schoko-Csárda je vlastne podniková predajňa čokolády firmy Hauswirth. Firma Hauswirth bola založená Franzom Hauswirthom starším v roku 1949 ako cukráreň v Gablencoven ulici vo Viedni. Postupný rast podniku v nasledujúcich rokoch viedol k tomu, že bol priestor malý a tak sa prevádzka začiatkom 60-tych rokov presťahovala do rodiska Franza Hauswirtha, do Kittsee. Vždy odtiaľ odchádzame nabalení množstvom všakovakej čokolády.

Z Kittsee vedie do bratislavskej štvrte Kopčany úzka asfaltka. Tesne za štátnou hranicou sa opäť nachádza železobetónový medzivojnový bunker upravený ako múzeum.
Bratislava nás privítala svojou nevraživosťou k cyklistom. Kopčany sme pretrpeli po chodníku. Našťastie od železničnej stanice Bratislava-Petržalka vedie až k Novému mostu jeden z mála cyklochodníkov, ktorý znesie akú-takú pochvalu. Raritou je možnosť vyskúšať výťah, ktorým a cyklista dostane na lávku ponad diaľnicu pred budovou Incheby.

Záver

Cyklotúru odporúčam najmä rodinám s deťmi. Dĺžka nami absolvovaného výletu bola 40 km, bez výrazných stúpaní (cca 50 výškových metrov). Občerstviť sa dá po trase v obciach, kde je dostatok možností kúpiť si buď jedlo, alebo vodu. Vhodný je trekový bicykel.

Užitočné odkazy

Donau-Auen
Opevnenie na Slovensku
Opevnenie na Slovensku - mapkaStránky občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre
Franz Hauswirth Ges. m. b. H.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak … » celý článok 09/07/14 Ivan Wlachovský Mapy a knihy
Cyklotúra Hrádzou Dunaja Bratislava – Rajka a späť Netypické, relatívne teplé počasie jesene 2013 primälo môjho priateľa Miša na vymyslenie zaujímavej akcie "Vítanie zimného slnovratu". Celý týždeň bolo hmlisto a v podstate dosť hnusne. V deň zimného slnovratu 21. 12. 2013 však zubaté slniečko svietilo od skorého rána. Teplomer ukazoval tak +/- 3 °C. Patrične som sa naobliekal a vyrazil na miesto stretnutia. Neočakával som žiadne davy účastníkov. Nakoniec sme sa zišli traja. 06/02/14 Ivan Wlachovský Podunajsko, Maďarsko
Reportáž 11. narodeniny – stretnutie na Minčole Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda. 03/08/13 Ivan Wlachovský Hiking akcie
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je … » celý článok 22/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 3 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Tretí zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Dediniek do Turčianskych Teplíc. 08/10/20 Miloš Hajdin Nízke Tatry, Slovenský raj, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
NP Dunajské luhy (NP Donau-Auen) 19/05/11 16:32 6 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Slovensko a Rakúsko - Podunajsko: Malá dunajská nížina (Kleine Ungarische Tiefebene / Podunajská nížina)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 194 m n. m.
  • min: 159 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 50 m
  • klesanie: 50 m
 • Vzdialenosť
  • 40 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Ročné obdobie
  • jeseň
 • Dátum túry
  • 01.10.2010
 • Štart trasy
  • šírka: 48.14958 ° SŠ
   dĺžka: 17.10949 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.14958 ° SŠ
   dĺžka: 17.10949 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • v pohostinských zariadeniach a obchodoch
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • trekový bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.27