Cyklotúra

Cez Pilišské vrchy do Szentendre

26.05.11
Pri Ostrihome začínajú Pilišské vrchy (Pilis), ktoré sú nadmorskou výškou porovnateľné s Malými Karpatmi. Na našej cyklotúre sme si vyšliapli na druhý najvyšší bod pohoria – vyhliadku Dobogókö (700 m n. m.) – obľúbený cieľ turistov zo širokého okolia.

Trasa

Ostrihom – Dobogókö – Szentendre

Z Ostrihomu na maďarskú „Pezinskú Babu“

Po trojhodinovej jazde autobusom štartujeme od ostrihomskej baziliky. Bazilika s obrovskou kupolou je výraznou dominantou širokého okolia. Nachádza sa na strategickej vyvýšenine nad Dunajom, ktorú ako prví opevnili Kelti v 1. storočí pred Kr. Neskôr tu stál rímsky tábor Solva a v stredoveku kráľovský palác s kostolom, v ktorom korunovali prvého uhorského kráľa Štefana. Bohatú históriu hradného vrchu dokumentuje Hradné múzeum.

Z návršia schádzame do centra Ostrihomu a pokračujeme po hlavnej ceste po kruhový objazd, kde odbočujeme vľavo na na Dobogókö. Za mestom vchádzame do Dunajsko–Ipeľského národného parku (Duna–Ipoly Nemzeti Park). Je jedným z najmladších maďarských národných parkov - vznikol v roku 1997 na území CHKO Pilis a Borszöny. Jeho južnú časť tvoria Pilišské a Visegrádske vrchy v dunajskom ohybe.

Čaká nás súvislé 10 km stúpanie od Dunaja do sedla v 600 metrovej nadmorskej výške, ktoré pripomína cestu na Pezinsku Babu. Bohužiaľ, nielen prevýšením, ale aj čulým motorizmom, hoci ňou vedie oficiálna cyklotrasa. S revom sa tu preháňajú skupiny motorkárov. Stúpanie síce nie je vražedné, ale nekonečne dlhé a tak niektorí rekreačnejšie založení cyklisti bicykle miestami aj tlačia.

Dobogokö, guláš, halaszle a Vysoké Tatry

V sedle odbočujeme z hlavnej cesty doľava a stúpame ďalších 100 výškových metrov na vyhliadku Dobogokö. Odmenou za vypotené litre tekutiny je nádherný panoramatický výhľad na Pilišské a Visegradske vrchy a na Dunaj až k sútoku s Ipľom. Vyhliadka je cez víkendy, najmä vďaka blízkosti Budapešti, vyhľadávaným rekreačným miestom. Je na nej umiestnená pamätná tabuľa Dr. Edmundovi Térymu, ktorý sa zaslúžil o rozvoj turistického ruchu vo Vysokých Tatrách. V pamätnej izbe pod vyhliadkou je expozícia venovaná začiatku turizmu v Uhorsku. Okrem kolorovaných tatranských pohľadníc zo začiatku 20. storočia zaujme turistická výstroj z tohto obdobia: archaické mačky, snežnice, topánky, či lyže. Stráži ju pán, s ktorým by ste sa dorozumeli aj bez znalosti cudzích jazykov. Vyhliadka totiž leží v katastri obce Pilisszentkereszt (Mlynky), v ktorej sa po tureckých vojnách v 18. storočí usadili Slováci.

V okolí vyhliadky je niekoľko reštaurácií, pri ktorých cez víkendy varia v kotlíkoch guláš a halaszle. Neodolal som a dal som si malú porciu gulášu za 650 forintov (2,5 €). Hustý poctivý guláš, do ktorého sa dala zapichnúť lyžica ma presvedčil, že jeho veľkú porciu by som asi nezvládol.

Z Dobogokö do Szentendre

Po dobrom guláši a pive sa nám akosi nechce pokračovať v ceste, ale čas pokročil a tak neochotne sadáme na bicykle. Po krátkom zjazde sa vraciame na hlavnú cestu a pokračujeme smerom na Piliszkerestur. Po troch kilometroch odbočujeme pri autobusovej zastávke na asfaltovú lesnú cestu. Konečne mimo dopravu! Tu nás čaká ďalšie stúpanie, ktoré s plnými žalúdkami ťažšie zvládame. Nakoniec nasleduje plynulý zjazd do Szententre. Na jeho okraji práve hrajú baseballový zápas domáci proti družstvu z Trnavy. Nejdeme však do mesta, ale nad ním odbočíme doľava a po ďalšom odbočení doprava sa dostávame k Maďarskému národnému skanzenu.

Skanzen je vybudovaný veľkoryso. Vstupuje sa do neho cez budovu bývalej železničnej stanice. Po skanzene dokonca premáva historický vláčik. Rozsiahly areál je členený podľa regiónov. Skanzen však nie je len múzeum. V dome pekára pečú koláče, inde vás zase ponúknu domácim syrom. V stajniach chovajú kone, somáre a biely maďarský dobytok s obrovskými rohmi... V dome fotografa sa zase môžete odfotiť v zapožičanom historickom oblečení na fotku v retroštýle zo začiatku 19. storočia. Škoda, že nemáme na prehliadku viac času, no musíme k autobusu.

Záver

Opísaná trasa vedie po cestách s kvalitným asfaltovým povrchom a je vhodná pre všetky typy bicyklov. Súvislé stúpanie z 568-metrovým prevýšením a pomerne hustá premávka však môžu niektorých cyklistov odradiť. Panoramatický výhľad na Pilišské a Vysegrádske vrchy a pravý kotlíkový guláš sú však dostatočnou odmenou za vynaloženú námahu.


 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Cez Pilišské vrchy do Szentendre Pri Ostrihome začínajú Pilišské vrchy (Pilis), ktoré sú nadmorskou výškou porovnateľné s Malými Karpatmi. Na našej cyklotúre sme si … » celý článok 26/05/11 Igor Bazovský Svet
Cyklotúra Národným parkom Podyjí a NP Thayatal Po potulkách juhovýchodnou Moravou som rieku Dyje považoval za lenivý blatistý tok, okolo ktorého sa v lete hmýria mračná dotieravého hmyzu. Úplne iný charakter má rieka v strednej časti svojho toku. Presvedčil som sa o tom na cyklozájazde, ktorého väčšina trás prechádzala Národným parkom Podyjí a susedným rakúskym Nationalpark Thayatal. 24/06/10 Igor Bazovský Svet
Najnovšie články na titulke
 
MTB Okolo Vršatca z Ilavy Severnú časť Bielych Karpát som navštívil viackrát, zväčša ako peší turista. Tentokrát som sa sem vrátil na bicykli, nakoľko ma … » celý článok dnes Milan Kiac Biele Karpaty
Rada S rádiostanicami PMR na horách ešte bezpečnejšie S prenosnými rádiostanicami je zábava a sú tiež praktické. Hodia sa ako doplnok voľnočasových aktivít, v pracovnom nasadení, pri komunikácii medzi autami pri cestovaní. Skrátka komukoľvek, kto potrebuje rýchlo a bezplatne komunikovať s ostatnými na relatívne krátku vzdialenosť bez toho, aby musel vytáčať telefónne číslo, čo je mnohokrát veľmi otravné. 08/11/19 Rudo Madár Bezpečnosť
Recenzia Fjällräven Abisko Lite 1 – ľahký stan pre jedného Pri balení sa na týždňový jesenný prechod naťažko som riešil hmotnosť výstroja a stany, ktoré mám doma, vážili viac, ako by sa mi páčilo. Požičal som si preto ľahký jednomiestny stan Fjällräven Abisko Lite 1. S touto značkou sa nízka hmotnosť väčšinou nespája, skôr naopak, no tento stan je výnimkou. Ide o jednomiestny dvojplášťový stan tunelovej konštrukcie s hmotnosťou pod 1,8 kg. Iste, nájdu sa gramárske špeciály, ktoré sú ešte ľahšie, no úlohu zohralo aj to, že že som išiel do domovského prostredia stanu – na Kungsleden do Švédska. 06/11/19 Ľubomír Mäkký Stany a spacie vaky

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cez Pilišské vrchy do Szentendre 30/05/11 18:54 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Maďarsko: Pilišske vrchy (Pilis)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 700 m n. m.
  • min: 132 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 720 m
  • klesanie: 740 m
 • Vzdialenosť
  • 45 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Voda
  • Dobogoko
 • Doprava
  • bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.28