Cyklotúra

K trojhraničiu Česko-Rakúsko-Slovensko

25. 08. 2011
Už dlhšiu dobu sme plánovali cyklotúru k miestu, kde sa stretávajú hranice troch štátov. Rakúska, Českej republiky a Slovenska. Trojhraničie tvorí sútok riek Morava a Dyje. Zároveň nás lákal aj legendárny, jeden z najrozsiahlejších lužných lesov v Európe. Dostupnosť tohto malebného miesta bicyklom je najjednoduchšia z moravskej obce Lanžhot.

Trasa

Lanžhot – Pohansko – ropík pri Pohansku – Nápustná hať lužných lesov – bývalá pohraničiarska „signálka“ – Lány – Košarske louky – trojhraničie A-CZ-SK – Polínsky vrch – štátna cesta č. 425 - Lanžhot

Lanžhot - Pohansko

Túru sme začali v najjužnejšom moravskom meste Lanžhot. Možné je dostať sa tam buď autom, alebo vlakom. Mesto Lanžhot dnes žije veľmi bohatou tradíciou ľudových zvykov a obyčajov. O lanžhotských hodoch, ktoré sa konajú vždy v nedeľu po sviatku Povýšení svätého Kríža (14. septembra), je možno dodnes vidieť tri desiatky párov lanžhotských šohajů a dievčat v nádhernom ľudovom kroji.

Mesto má rozsiahly kataster, ktorého väčšia časť sa rozkladá v nive pri sútoku riek Dyje a Moravy. Tu nájdeme rozsiahly celok zaplavovaných lužných lesov a lúk. Ide o jedinečné, mimoriadne zachovalé biotopy stredoeurópskeho významu, ich rozloha nemá v České republike obdoby. Ich súčasťou sú i národné prírodné rezervácie Ranšpurk a Cahnov-Soutok, ktoré chránia časti lesa pralesného charakteru. Zaujímavým javom v nive sú vyvýšeniny, tzv. hrudy, ktoré predstavujú vŕšky piesočných dún.

Auto sme odstavili v strede mestečka na malom parkovisku pri miestnom stravovacom zariadení. Z Lanžhotu sme vyrazili po miestnej asfaltovej komunikácií smerom na juhozápad po značenej cyklotrase číslo 43. Zhruba po 2,5 km nasleduje odbočka vľavo. Tu sa definitívne dostávame do lužných lesov. Trasa je dobre značená a podchvíľou sa zastavujeme pri rôznych informačných tabuliach. Časť trasy do Pohanska vedie po telese bývalej lesnej železnice, ktorú vybudovali Lichtenštajnovia niekedy v 19. storočí. Príjemná asfaltka vedúca lesom prechádza v lúku, na ktorej konci sa skvie lovecký zámoček Pohansko.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Pohansko - Signálka

Keď na počiatku 19. storočia Lichtenštajnovci dali postaviť empírový lovecký zámoček Pohansko, netušili, že k jeho stavbe vybrali miesto, ktoré kedysi obývali starí Slovania. Salet s mohutnými postrannými arkádami zdobia plastické reliéfy s loveckými scénami a výjavmi z antickej mytológie. Architektonický návrh pochádza z dielne vynálezca ceruzky Josefa Hardmutha. Nie že by sa mu dielo nepodarilo, ale dnešní návštevníci sem prichádzajú skôr kvôli archeologickému múzeu v prírode.

Na území Pohanska sa v 9. storočí rozkladalo najrozsiahlejšie rannostredoveké opevnenie v Česku. Vo vnútri velkomožského dvorca bol kostol a pohrebisko, stávali tam domy, chlievy, stodoly i sýpky. Archeologický výskum sa tu vykonáva od roku 1958 a dodnes sa tu a tam objaví nejaká prastará cennosť. Počas výskumnej sezóny je možno sledovať nové objavy priamo v teréne. Pri prechádzke areálom má návštevník pocit, že neputuje priestorom, ale časom. Na náučnom chodníku je zachytený vývoj neveľkého miesta uprostred lužných lesov od 6. storočia donedávna. Napríklad zrekonštruovaný řopík, jedna z pevnostiek, ktoré za Hitlera chránili Československo, pripomína históriu stále živú. Mimochodom, oficiálne meno řopíku je „lehký objekt vz. 37“.

Z Pohanska sme pokračovali okolo ropíku po lesnej ceste po zelenej turistickej značke až k objektu, ktorý slúži ako hrádza a nápustná hať lužného lesa. Prešli sme po hati a pokračovali po zelenej značke až na asfaltovú cestu, ktorá je zároveň značenou cyklotrasou s číslom 42.

Signálkou k trojhraničiu A-CZ-SK

Asfaltová cesta viac-menej kopíruje štátnu hranicu. V časoch totality slúžila pohraničiarom a bola lemovaná plotom s ostnatým drôtom. Názov signálka pochádza z týchto čias. Dnes bývalý plot železnej opony tvorí plot obory. Cyklochodník vstupuje do obory klasickou bránou, na ktorej je zavesená prosba zatvárať dvere. Signálka sa vinie popri rieke Dyje. No rieku skôr cítiť ako vidieť. Schováva sa za vysokým plotom obory. Po ľavej strane míňame lovecký zámoček Lány, ktorý vystavali Lichtenštajnovci. Bohužiaľ dnes je verejnosti neprístupný. Signálku lemujú prekrásne prírodné scenérie, ale aj množstvo ropíkov. O pár kilometrov ďalej nás prekvapuje pomerne rozsiahle ropné pole.

Signálka pretína lúky priamo, ako podľa pravítka. Na mieste, kde sa opäť približuje k rieke Dyje, sa nachádza pamätná tabuľa dvom občanom Rakúska, ktorých zrejme omylom zastrelili pohraničníci a tajne pochovali v Břeclave. Prichádzame na koniec obory a opäť prechádzame bránou v plote. Asfaltka sa mení na úzky lesný chodníček. Trasa je neznačená, ale zablúdiť sa nedá. Zastavujeme pri historickom hraničnom kameni, ktorý v roku 1755 dala inštalovať cisárovná Mária Terézia. Od pamätného kameňa je k sútoku Moravy a Dyje už len pár sto metrov.

Sútok - trojhraničie A-CZ-SK

Jeden z najrozsiahlejších lužných lesov v Európe sa rozkladá v mieste, kde sa stýkajú štátne hranice Českej republiky, Rakúska a Slovenska, ktorých priebeh vytyčujú najväčšie moravské "veľtoky" – Morava a Dyje. Ich sútok je nielen historickým trojmedzím, ale zároveň najjužnejším miestom na Morave. Územie, zovreté v kline medzi oboma riekami, tvorí tzv. tvrdý luh s prevažujúcimi porastmi dubu a jaseňa, z ktorých sú niektoré staré 300 až 400 rokov. Pre oblasť je typická hustá sieť meandrujúcich riečnych ramien a periodicky zaplavovaných tôní. Domov a pokoj pre život tu nachádza množstvo vzácnych živočíchov – napríklad bocian čierny, tesárik obrovský, orol kráľovský, luňák červený a bobor. Prítomná je tiež bohatá flóra a pestrá škála drevokazných húb. Unikátna oblasť bola v roku 1993 zapísaná pod názvom „Mokřady dolního toku Dyje“ do zoznamu mokradí medzinárodnej Ramsarskej konvencie.

Trojhraničie A-CZ-SK - Lanžhot

Cesta vedie späť po rovnakej trase až k bráne obory na signálku. Pokračovanie vedie prudkou zákrutou doprava, ďalej po ceste. Príjemná cesta lužným lesom pokračuje pozdĺž rieky Morava. Stále je na čo sa pozerať. Množstvo slepých ramien, prekrásna príroda. Zablúdiť sa prakticky nedá. Snáď jediné miesto, kde sa treba rozhodnúť, kade ďalej, sa nachádza na križovatke lesných ciest. My sme pokračovali pozdĺž Moravy až na štátnu cestu číslo 425, ktorá nás bezpečne doviedla až k autu v Lanžhote. Nasledoval už len dobrý obed v miestnej krčme a odchod domov.

Záverom

Túru môžem odporúčať všetkým milovníkom prírody a histórie. Ideálne spestrenie víkendového dňa. Pitnú vodu sme po ceste nestretli. Stretli sme ale komárov a iný nepríjemný hmyz. Repelent môžem iba odporúčať. Najesť a napiť sa dá spoľahlivo v Pohansku a v Lanžhote.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak … » celý článok 09/07/14 Ivan Wlachovský Mapy a knihy
Cyklotúra Hrádzou Dunaja Bratislava – Rajka a späť Netypické, relatívne teplé počasie jesene 2013 primälo môjho priateľa Miša na vymyslenie zaujímavej akcie "Vítanie zimného slnovratu". Celý týždeň bolo hmlisto a v podstate dosť hnusne. V deň zimného slnovratu 21. 12. 2013 však zubaté slniečko svietilo od skorého rána. Teplomer ukazoval tak +/- 3 °C. Patrične som sa naobliekal a vyrazil na miesto stretnutia. Neočakával som žiadne davy účastníkov. Nakoniec sme sa zišli traja. 06/02/14 Ivan Wlachovský Podunajsko, Maďarsko
Reportáž 11. narodeniny – stretnutie na Minčole Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda. 03/08/13 Ivan Wlachovský Hiking akcie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okolím Holíča Prešli dva týždne od mojej túry z Gbiel do Holíča, a keďže sa každoročná SKLADANIA nekonala pre operáciu jej organizátora, nič mi … » celý článok včera Miroslav Svítek Záhorie
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Cyklotúra Okolo jazier v srdci Švajčiarska V cyklotúrach okolo švajčiarskych jazier pokračujem zdolávaním jazier v okolí mesta Interlaken v kantóne Bern. Ako napovedá názov, Interlaken sa nachádza „inter laken“ teda „medzi jazerami“. Konkrétne ide o jazerá pomenované podľa miest Thun a Brienz a dajú sa pohodlne zahrnúť do jednej stokilometrovej túry. 05/01/21 Dominik Baco Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
K trojhraničiu Česko-Rakúsko-Slovensko 09/05/13 11:21 3 príspevky
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika: Západopanónska panva - Viedenská panva - Juhomoravská panva - Dolnomoravský úval (niva rieky Morava a Dyje)
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 154 m n. m.
  • min: 150 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 20 m
  • klesanie: 20 m
 • Vzdialenosť
  • 35 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Voda
  • vlastná voda, Pohansko, Lanžhot
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • trekový bicikel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.45