MTB

Cez Považský Inovec

01. 09. 2011
Výhodou bicykla oproti pešej turistike je jeho akčný rádius. Koľkokrát si turista na dlhom asfaltovom úseku povzdychne, ach keby som tak mal teraz bicykel. Na druhej strane, ak príde chodecký terén, bicykel sa dá potlačiť alebo preniesť. Tak v poslednej dobe pri nedostatku času volím cykloturistické trasy, kde sa miestami z cykloturistu mením na turistu s bicyklom.

Trasa

Hrádok – Hrádocká dolina – sedlo pod Skalinami – Nová Lehota – Stará Lehota – Modrová – Modrovka – Lúka – Hrádok

Hrádocká dolina

Auto odstavujem pri reštaurácii Tomba, bez dlhých príprav sadám na bicykel a strmo stúpam obcou po modrej značke. Za obcou sa stúpanie zmierni, postupne prechádzam cez osadu Dolina a popri usadlostiach až ku križovatke. Modro značená cesta smeruje vľavo, do zákazu vjazdu. Takže tu bude aspoň od áut kľud. Kúsok povyše už cesta vedie vlhkým údolím a od kamennej stavby s krytou terasou prudko stúpa popri drevoskladoch. Až v závere doliny si uvedomím, že som mimo a tak sa vrátim späť. Kúsok pod budovou je rázcestie Kamenná horáreň, kde modrá značka z asfaltky odbočuje vľavo na lesnú cestu. Kto nepoblúdi, samotnú Kamennú horáreň neuvidí.

Na hrebeň

Povrch je vlhký, ale zjazdný. Táto časť Považského Inovca má vápencový podklad, takže aj pod kalužami vody po nočnom daždi je pevná pôda. Cesta sleduje potok v miernom stúpaní, ktoré vystrieda strmší vzostup za závorou. Tu už cesta vystupuje ponad dno doliny, drvina je ostrejšia a tak sa z cyklistu mením na turistu. Cesta vystúpa až k veľkej drevenej chate, ktorá sa ešte len dokončuje. Je tu nádrž na vodu a kopa áut z viacerých okresov. Zabočím na zvážnicu doprava, značky nikde. Zo stráne je však zreteľne vidno odlesnený hrebeň so sedlom Pod Skalinami, kam smerujem.

Vrátim sa späť k chate a skutočne, na strome v húští smeruje modrá šípka s dodatkom 100 m. Jediný možný chodník vedie popri vodnom rezervoári. Lepšie povedané, jediný možný smer je cez džungľu, ktorá mi siaha po pás. Nerád sa vzdávam, tak sa začnem aj s bicyklom predierať cez žihľavu a lopúšie. Neskôr sa na zemi pridružia aj polámané konáre, cez ktoré treba bicykel prenášať. Do úst sa mi samovoľne derú nepekné slová. Keď vyjdem po asi 15 minútach na pokosenú lúku, je tu iný svet. Už mi vôbec neprekáža, že musím bicykel tlačiť. Vetrík príjemne povieva a otvárajú sa rozhľady na záver Hrádockej doliny, na Považie, Biele Karpaty, na Panskú Javorinu. Z hrebeňa už vidno aj na Marhát, Ponitrie a Tribeč.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Cesta späť cez dediny

Po malej prestávke sa zo sedla spustím po ľavom okraji lúky. Cesta vedie kopanicami Novej Lehoty, sčasti skalnatým úvozom, neskôr asfaltkou, v tienistých úsekoch však hodne rozbitou. Žiaľ, asfaltka padá do doliny, takže od farmy treba stúpať celou Novou Lehotou až po odbočku na Bezovec. V obci márne hľadám otvorenú krčmu. Zmorený smädom vystúpam na hlavný hrebeň (odbočka na Bezovec). Z parkoviska v opare rozoznávam trojvršie Čela, Veterlína a Zárub. Nasleduje impozantný zjazd zákrutami medzi lúkami rýchlosťou miestami takmer 60 km/h po kvalitnej ceste.

Obchvatom míňam Starú Lehotu a cez lesné úseky prichádzam na lúky nad Modrovou. Tu sa nachádza farma Nový Zéland, ktorú majitelia založili z lásky k tejto vzdialenej krajine. Z diaľky na mňa civie búrsky cap a v prachu sa váľa mladá ťava. Vyzerá ako zdochnutá. Kúsok obďaleč sú obydlia Hobitov. Za pastvinami už nasleduje obec Modrová, kde sa konečne osviežim v pohostinstve. Za domami vidno biele vápencové zrázy. Na Modrovú nadväzuje Modrovka, kde zabočím vpravo na cestu č. 507. Na nej už panuje čulá cykloturistická premávka, lebo nie je veľmi frekventovaná a vedie už po rovine Váhu.

Z Modrovky prichádzam do Lúky, kde vládne stavebný boom. Predpokladám, že obec nezbohatla na rope, ale na vode. Tunajší mohutný vápencový príkrov,na ktorom kraľuje hrad Tematín, ukrýva v hlbinách kvalitnú vodu. Kúsok v poli sa plní Lucka a pri ceste zase Bonaqua. Míňam diaľničný príjazd a smerujem pod lesom späť do Hrádku. V reštaurácii Tomba cez víkendy nevaria, zato majú aspoň čapované nealkoholické pivo. Potom už nasleduje len transfer domov.

Záver

Uvedená cyklotúra (s prechodom hrebeňa) nie je vhodná pre deti alebo slabšie nátury. Zjazdná (či tlačná) je len s bicyklom MTB, resp. s trekovým. V každom prípade je táto cyklotúra dôkazom, že aj na „Dolniakoch“ možno absolvovať hodnotnú horskú cyklotúru.

--
Pozn. redakcie: Prosíme všetkých MTB bikerov, aby sa počas jazdy správali ohľaduplne k iným účastníkom "premávky" a prispôsobili svoju rýchlosť v úsekoch, kde existuje predpoklad stretu s pešími turistami.

 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo Vršatca z Pruského V letných horúčavách v poslednom čase nahrádzam turistiku cykloturistikou. Z domácich končín sa občas presúvam do atraktívnejších, … » celý článok 19/10/17 Peter Straka Biele Karpaty
Túra Hriňová – Sihlianska planina – Dobroč Sihlianska planina zaberá väčšinu západnej časti Veporských vrchov. Stá milióny rokov vyhladili mohutné žulové pohorie, ktoré neskôr dostalo vyšších susedov. Na severe sa najskôr zdvihli Tatry a na západe sa len „nedávno“ predral kráter Poľany. Nadmorská výška planiny dosahuje 800 až 1000 m, čo pri minimálnych prevýšeniach umožňuje putovať kilometre aj menej zdatným turistom, s neustálymi výhľadmi v srdci Slovenska. 05/06/16 Peter Straka Veporské vrchy
MTB Moravany n. Váhom – Kostolný vrch a späť Po čase sme sa opäť vydali objavovať najkrajšie kúty západného Slovenska na dvoch kolesách. Značené cyklotrasy väčšinou nie sú zokruhované, prejdená cyklotrasa je preto kombináciou neznačených lesných ciest pri príjazde a značených trás pri návrate. Prémiou trasy je dosiahnutie vrcholového hrebeňa s nádhernými výhľadmi a návrat s minimálnou potrebou šliapania do pedálov. 01/08/13 Peter Straka Podunajsko, Považský Inovec
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okolím Holíča Prešli dva týždne od mojej túry z Gbiel do Holíča, a keďže sa každoročná SKLADANIA nekonala pre operáciu jej organizátora, nič mi … » celý článok včera Miroslav Svítek Záhorie
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Cyklotúra Okolo jazier v srdci Švajčiarska V cyklotúrach okolo švajčiarskych jazier pokračujem zdolávaním jazier v okolí mesta Interlaken v kantóne Bern. Ako napovedá názov, Interlaken sa nachádza „inter laken“ teda „medzi jazerami“. Konkrétne ide o jazerá pomenované podľa miest Thun a Brienz a dajú sa pohodlne zahrnúť do jednej stokilometrovej túry. 05/01/21 Dominik Baco Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cez Považský Inovec 08/09/11 07:38 7 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Považský Inovec a Podunajsko (Podunajská nížina - Podunajská pahorkatina)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 606 m n. m.
  • min: 170 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 540 m
  • klesanie: 540 m
 • Vzdialenosť
  • 30 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 20.8.2011
 • Štart trasy
  • šírka: 48.69717 ° SŠ
   dĺžka: 17.88075 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.69717 ° SŠ
   dĺžka: 17.88075 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Hrádok, Nová Lehota, Stará Lehota, Modrová, Modrovka, Lúka
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Piešťany/Nové Mesto nad Váhom (vlak, bus), horský alebo trekový bicykel
 • Doplňujúce súbory
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.16