Cyklotúra

Baťov kanál na lodi a bicykli II.

29.09.11
Cykloturistika okolo Baťovho kanálu má svoje čaro a špecifiká. Sľubuje rovinaté túry popri vode, vhodné pre rodiny s deťmi. Vzorne vybudované cyklocesty sú lemované informačnými panelmi, odpočívadlami a krčmami. V dnešnom rozprávaní sa budeme venovať cyklistike popri kanále v jeho severnej časti na trase Babice – Kroměříž.

Trasa


Babice – Spytihněv – Napajedla – Otrokovice – Kvasice – Střížovice – Trávník – Kroměříž

Vyrážame z Babíc do Spytihněvu

Prvý deň plavby po Baťovom kanále končíme v čase obednom a priväzujeme hausbót. Nachádzame sa v prístavisku Babice. Miesto nás očarilo natoľko, že sme sa rozhodli tu aj prespať. Občerstvovacie zariadenie, sprchy, všetko sa nachádza len pár metrov od betónovej hrany prístavného móla. Možno nás z lode vyhnal vynikajúci cyklochodník, vinúci sa popri kanále. Zložili sme bicykle z lode a o pár chvíľ sme už aj uháňali po krásnej asfaltke určenej len pre cyklistov proti prúdu do Spytihněvu.

Cyklocesta tu križuje kanál a rieku Morava mostom ponad splav. Chvíľku sme pozorovali ruch v plavebnej komore. Za komorou končí kanál a plavba prebieha ďalej po rieke.
Možno nastal čas predstaviť samotný Baťov kanál. Zisťujem však, že na Hikingu sa nachádza článok Baťov kanál. S článkom sa dá súhlasiť, až na niekoľko drobnosti. Hádam najpodstatnejšia informácia odlišná od článku je tá, že za preplávanie komôr sa dnes neplatí. Samotná história obce Spytihněv siaha niekde k rokom 1028 – 1030.

Spytihněv - Napajedla

Cyklochodník pokračuje popri Morave. Kvalitná asfaltka sa mení na nekvalitnú, niekoľko úsekov až na nespevnenú cestu. Keďže je cyklistami hojne využívaná, tak je dokonale ujazdená a povrch nerobí problém ani čistokrvným cestným bicyklom. Po pravej ruke sa už črtá mestečko Napajedla s krásnym zámkom. Oplatí sa na chvíľku odbočiť. Poprípade navštíviť informačnú kanceláriu, kde sa dajú kúpiť aj turistické známky a mapy. Samotný zámok Napajedla je postavený v štýle neskorého francúzskeho baroka. Je to elegantná, jednoduchá voľno stojaca dvojkrídlová budova v tvare písmena „U“, kde v troch podlažiach, mimo izieb služobníctva a príslušenstva, bolo cez 50 obytných miestností. Dominantou zámku je nádherná kruhová zrkadlová sála.

Napajedla - Otrokovice

Cklochodník, lepšie povedané cyklodiaľnica, vedie z Napajadel do Otrokovíc tesne vedľa rieky Morava. Tekutiny môžeme doplniť v prístavisku Napajedla – Pahrbek. Po malom občerstvení pokračujeme ďalej. Cyklocesta križuje najprv cestný a potom železničný most. Po pravej strane sa ukazuje prírodná pamiatka „Na letišti“. Dôvodom ochrany je slepé rameno Moravy s vodnou flórou a faunou.

Otrokovice sú druhé najväčšie mesto v okrese Zlín v Zlínskom kraji, ležia na sútoku Moravy a Dřevnice. Od roku 1933 sa pre celé mesto začalo neoficiálne používať pomenovanie Baťov. K právnemu zakotveniu tohto názvu došlo až od 30. septembra 1938. Názov Baťov bol mestu odobraný v roku 1946. Cyklocesta vedie okrajom mesta, okolo čistiarne odpadových vôd, tesne vedľa vyhnívacích nádrží. Nečudo, že sme šliapli do pedálov rezkejšie. Aj dnes je celkom zrejmé, že v miestach, kde chodník opäť ozaj úzkym mostíkom prekračuje Moravu bol väčší prístav pre baťove lode.

Otrokovice - Kroměříž

Po prekonaní Moravy sa cyklochodník odkláňa od rieky a vstupuje do príjemného lesa, ktorým sme sa dostali až do obce Bělov. Pozor, cyklista sa tu musí začať deliť o cestu s autami. Cesta je však dostatočne široká a podľa reakcií miestnych vodičov je zrejmé, že sú na cyklistov zvyknutí. Cesta sa mení z úplnej roviny popri rieke na zvlnenú, ale kopčeky sú ozaj len symbolické. Prechádzame cez Kvasice. Tu už aút bohužiaľ pribúda a cykloznačka vedie po štátnej ceste číslo 367 až do obce Trávnik.

V Trávniku stáčame vľavo a už sme opäť na cyklistickom asfaltovom chodníku. Vezieme sa znovu po brehu Moravy. Postupne stretávame stále viac a viac cyklistov a korčuliarov. Blížime sak veľkému mestu a v čase poobednom si mnoho ľudí vyšlo na cyklovýlet. Trasa prechádza cez záhradkársku kolóniu a definitívne vchádza do Kroměříža.

Kroměříž

Kroměříž (nem. Kremsier), pre množstvo tam pôsobiacich škôl niekedy prezývané Hanácke Atény, je okresné a štatutárne mesto v Zlínskom kraji v Česku. Leží na rieke Morave a má necelých 30 000 obyvateľov. Katastrálna rozloha je 50,98 km2. V roku 1997 bolo vyhlásené za najkrajšie historické mesto Českej republiky. V roku 1998 bol miestny barokový zámok a záhrady zapísané na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mesto bolo založené pri križovatke Jantárovej a Soľnej cesty pri brode cez Moravu. Význam bol daný tým, že bolo letným sídlom olomouckých arcibiskupov. Pamiatkami z týchto čias sú takmer všetky pamätihodnosti v meste, predovšetkým arcibiskupský zámok a pivnice, ďalej tiež biskupská mincovňa a sýpka. Bola tu zriadená kapitula (zbor kanonikov), načo sú pozostatky v podobe bývalých kanonických domov pri kostole sv. Jána.

Nás však kváril hlad a pamiatky sme zatiaľ nechali pamiatkami. Na krásnom historickom námestí sme postavili bicykle do stojanov a už aj sme stolovali. Najedení sme sa z námestia presunuli k arcibiskupskému zámku. Zámok určite stojí za prehliadku. Uchvátili nás najmä záhrady okolo zámku.
Pohľad na hodinky nás však vrátil do reálneho sveta. Čakala nás ešte 30-kilometrová cesta späť. S ťažkým srdcom sme krásny Kroměříž opustili.

Záver

Cyklocesta popri rieke Morava a Baťovom kanále je pekným výletom. Na trase je viacero možností obdivovať či už technické, kultúrne, alebo prírodné pamiatky. Stravovanie a pitný režim je zabezpečený dostatočným množstvom stravovacích zariadení, vhodne rozmiestnených po trase výletu.

Použité zdroje

Spytihněv
Zámok Napajedla
Kroměříž


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak … » celý článok 09/07/14 Ivan Wlachovský Mapy a knihy
Cyklotúra Hrádzou Dunaja Bratislava – Rajka a späť Netypické, relatívne teplé počasie jesene 2013 primälo môjho priateľa Miša na vymyslenie zaujímavej akcie "Vítanie zimného slnovratu". Celý týždeň bolo hmlisto a v podstate dosť hnusne. V deň zimného slnovratu 21. 12. 2013 však zubaté slniečko svietilo od skorého rána. Teplomer ukazoval tak +/- 3 °C. Patrične som sa naobliekal a vyrazil na miesto stretnutia. Neočakával som žiadne davy účastníkov. Nakoniec sme sa zišli traja. 06/02/14 Ivan Wlachovský Podunajsko, Maďarsko
Reportáž 11. narodeniny – stretnutie na Minčole Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda. 03/08/13 Ivan Wlachovský Hiking akcie
Najnovšie články na titulke
 
Rada S rádiostanicami PMR na horách ešte bezpečnejšie S prenosnými rádiostanicami je zábava a sú tiež praktické. Hodia sa ako doplnok voľnočasových aktivít, v pracovnom nasadení, pri … » celý článok 08/11/19 Rudo Madár Bezpečnosť
Recenzia Fjällräven Abisko Lite 1 – ľahký stan pre jedného Pri balení sa na týždňový jesenný prechod naťažko som riešil hmotnosť výstroja a stany, ktoré mám doma, vážili viac, ako by sa mi páčilo. Požičal som si preto ľahký jednomiestny stan Fjällräven Abisko Lite 1. S touto značkou sa nízka hmotnosť väčšinou nespája, skôr naopak, no tento stan je výnimkou. Ide o jednomiestny dvojplášťový stan tunelovej konštrukcie s hmotnosťou pod 1,8 kg. Iste, nájdu sa gramárske špeciály, ktoré sú ešte ľahšie, no úlohu zohralo aj to, že že som išiel do domovského prostredia stanu – na Kungsleden do Švédska. 06/11/19 Ľubomír Mäkký Stany a spacie vaky
Túra Wiktorówky - symbolický cintorín poľských Tatier Ako v našich Tatrách, tak aj v poľskej časti môžeme nájsť pietne miesta venované obetiam, spätým s nepriazňou osudu v horách. Vydáme sa na krátku prechádzku údolím Filipka. Jej pravá odnož, Dolina Złota, nás dovedie ku kostolu so symbolickým cintorínom. Výšľap si obohatíme piknikom na veľkej lúke Rusinowa Polana s “bacówkou” a sezónnym pasením oviec. Druhým magnetom dňa budú nevšedné panorámy štítov z poľskej strany. 02/11/19 Roman Matkovčík Vysoké a Belianske Tatry, Poľsko

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Baťov kanál na lodi a bicykli II. 29/09/11 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Česká republika: Dolnomoravský úval, Chřiby
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 220 m n. m.
  • min: 190 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 30 m
  • klesanie: 300 m
 • Vzdialenosť
  • 60 km
 • Náročnosť
  • 1
 • Voda
  • občerstvovacie zariadenia (bufety)
 • Doprava
  • bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.31