Správa

Cyklobus pod Kráľovu studňu a na Králiky

04.07.12
Od júna do konca septembra premáva na strednom Slovensku špeciálny autobusový spoj pre horských cyklistov a taktiež pre peších turistov. Autobus jazdí počas víkendov z Banskej Bystrice do Veľkej Fatry i do Kremnických vrchov. Aké výhody priniesol nový cyklobus a kam nás dovezie?

Aktuálne zmeny v prevádzke cyklobusu nájdete na webovej stránke prepravcu. Pribudli dve nové linky na Donovaly a do sedla Šachtičky.

Vďaka podpore Mesta Banská Bystrica a Banskobystrického samosprávneho kraja jazdí od 23. júna do 30. septembra 2012 na Slovensku netradičný autobus, určený hlavne pre milovníkov cyklistiky a horskej turistiky. Využiť ho môžete počas víkendov, štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja. Na výber sú dve linky, prvá do Veľkej Fatry (Banská Bystrica – Harmanec – Panská koliba pod Kráľovou studňou a späť) a druhý spoj premáva do Kremnických vrchov (Banská Bystrica – Tajov – Králiky a späť).

Kde nastúpiť?

Nástupnými zastávkami cyklobusu v Banskej Bystrici je parkovisko Mičinská (v susedstve hlavnej železničnej a autobusovej stanice, viď sprievodné fotografie - podchodom popod železnicu od výstupišťa autobusovej stanice) na druhom brehu Hrona a zastávka MHD i prímestských autobusov - Strieborné námestie (v centre mesta), pre domácich miesto známe ako „Slovenka“ podľa niekdajšieho textilného závodu. Cestou pod Kráľovu studňu autobus ešte zastavuje na dolnom konci mestskej časti Uľanka (odbočka do Španej Doliny, v Harmanci (pri Obecnom úrade) a v Dolnom Harmanci (zastávka Kohút).

Druhá autobusová linka, do Kremnických vrchov, v rámci Banskej Bystrice stojí na sídlisku Podlavice a ešte v obci Tajov pri Obecnom úrade. Medzi ktorýmikoľvek zastávkami je jednotné cestovné 1,- € na osobu vrátane batožiny (bicykel alebo batoh) a cyklobus môžu využívať aj obyvatelia uvedených obcí, lebo vhodne dopĺňajú prímestskú dopravu počas slabého víkendového spojenia. Kapacita autobusu je 19 miest na sedenie, 16 ľudí na státie a do prívesného vozíka sa na stojan zmestí 40 bicyklov.

Veľká Fatra

Konečná linky na Panskej kolibe sa nachádza na konci spevnenej cesty v Bystrickej doline, kde sa bežne vlastným autom či iným motorovým prostriedkom nie je možné dostať. Pre peších turistov je cyklobus záchranou pred 2 – 3 hodinovým úmorným šľapaním po asfalte do/z Dolného Harmanca. Prvý spoj vyráža o 8.00 h z Banskej Bystrice (o 9.00 h návrat do BB) a poobede sa možno do Veľkej Fatry prepraviť o 16.30 h z BB. O 17.30 h sa cyklobus vracia z Panskej koliby, čo isto radi využijú turisti, zostupujúci z hlavného hrebeňa od vrcholu Krížnej. Nielen hrebeňovkári si ušetria boľavé kolená namiesto prudkého zostupu z Líšky do Tureckej, odkiaľ posledný víkendový autobus odchádza o 15.45 h do Banskej Bystrice, resp. nemusia drieť asfalt až do Starých Hôr, či okľukou schádzať na autobus cez Majerovu skalu.

Okrem klasickej okružnej cyklotúry cez Kráľovu studňu so zjazdom cez Zalámanú dolinu do Horného Harmanca, prípadne do sedla Malý Šturec sa ponúkajú aj ďalšie možnosti pre cyklistov. Bystrická dolina ukrýva dve dobré lesné cesty do susedných dolín. Na západ možno z Panskej koliby stúpajúcou traverzovou zvážnicou obísť vrch Črchľa a napojiť sa na príjazdovú cestu k horskému hotelu Kráľova studňa (rázcestie nad Túfnou). Druhá zvážnica vychádza od Panskej koliby do širokého sedla v masíve hory Japeň a prehupnúť sa do Tureckej doliny resp. do dedinky Turecká.

Kremnické vrchy

Východiskom do Kremnických vrchov sa vďaka novému cyklobusu stal horný koniec obce Králiky – U Ruskov, ktoré je známe hlavne počas zimy vďaka bežeckému a zjazdovému lyžovaniu (donedávna aj skoky na lyžiach). Spoj na Králiky vyráža o 10.00 h z BB a o 10.50 h sa vracia späť do mesta. Poobede opäť vyráža cyklobus do Kremnických vrchov a to o 14.00 h a o 15.40 h sa autobus otáča späť do BB.

Keďže Kremnické vrchy nie sú národným parkom na rozdiel od Veľkej Fatry, kde sú možnosti cyklistiky obmedzené, tak široké okolie Králik ponúka nepreberné možnosti pre horskú cyklistiku. Modrá cyklotrasa č. 2567 je okruhom cez Banskú Bystricu, Skubín, Suchý vrch, rybník Mútne, Králiky a Kordíky. Zelenou cyklotrasou č. 5572 sa možno dostať do susednej Malachovskej doliny alebo sa vydať spleťou lyžiarskych bežeckých tratí (lesné cesty) do oblasti hlavného hrebeňa Kremnických vrchov (smer Skalka) a zísť do Kremnice, Krahúľ či do symbolického stredu Európy nad Kremnickými Baňami.

Súvisiace odkazy

Cestovný poriadok prepravcu SAD Zvolen
Od 4. augusta premáva cyklobus aj na Šachtičky a Donovaly
Cyklobus aj na Donovaly a Šachtičky
www.kralovastudna.com
Cyklobus opäť premáva na Panskú kolibu a s väčšou kapacitou cestujúcich
Presmerovanie cyklobusu na Šturec
Fotografie z prvej jazdy cyklobusu


 
 
Najnovšie články autora
 
Extra Rozhľadňa Pustý vrch nad Čiernym Balogom Horehronská obec Čierny Balog sa zaradila na zoznam obcí, ktoré neobišiel trend budovania turistických veží v blízkosti sídiel. Nová … » celý článok 20/12/19 Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Recenzia Zakarpatí - Sprievodca bývalou Podkarpatskou Rusou Podkarpatská Rus sa presne pred 100 rokmi (1919) stala súčasťou Československa, odkedy začali vychádzať výpravné cestopisy o kraji pod Východnými Karpatami. Klub československých turistov začal zakladať na Podkarpatsku svoje odbory, budovať značené chodníky a stavať horské chaty. Aby prilákali výletníkov z ostatných častí republiky, boli vydávaní knižní sprievodcovia po podkarpatských horách i obciach. 24/07/19 Tomáš Trstenský Mapy a knihy
Správa Objavte zabudnuté stromy slobody Chodíme okolo nich denne. Do práce, do školy, do obchodu, na návštevu a nevieme o nich. Niektoré z nich sú súčasťou našich obcí už sto rokov. Niektoré menej, ale aj tak nám majú pripomínať zlomové okamihy v našej histórii. Stromy slobody, vysadené v tzv. „osmičkových“ rokoch, ale aj inokedy. 13/07/18 Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Najnovšie články na titulke
 
PR Coros Apex Pro – GPS hodinky s veľmi dlhou výdržou batérie Výdrž batérie je jednou z kľúčových vlastností GPS navigácií pri ich využití v outdoore. Pre svoje malé rozmery však hodinky v tomto … » celý článok 15/01/20 sponzorovaný článok GPS navigácia
Extra Vybrané slovenské rozhľadne II. Podobne ako aj v prechádzajúcom roku, tak aj v roku 2019 sa mi do cesty priplietlo viacero rozhľadní. Navštívil som aj prevažnú časť tých, o ktorých som písal v minuloročnom článku. Musím konštatovať, že väčšina z nich stále stojí a slúži svojmu účelu. Zároveň som mal možnosť navštíviť aj nové rozhľadne, na ktorých som dovtedy nebol. Bolo ich oveľa menej ako v predchádzajúcom roku, ale zároveň dostatočne veľa, aby som urobil o nich malý prehľad. 15/01/20 Pavel Forgáč Javorníky, Revúcka vrchovina, +
Extra Významné geografické body Slovenskej republiky Niekedy sa cítim ako zberateľ, aj keď nezbieram hmotné veci ale miesta, ktoré som navštívil. O významných geografických bodoch Slovenska počúvam od základnej školy, kde sme sa o nich učili na geografii. Nikdy by mi však nenapadlo, že by som ich išiel cielene navštevovať. Pôvodne som taký plán ani nemal a väčšinu z nich som navštívil, keď som sa tými miestami túlal z iných turistických dôvodov. 08/01/20 Pavel Forgáč Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Cyklobus pod Kráľovu studňu a na Králiky 09/05/18 14:08 14 príspevkov
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.54