Predstavenie

Garmin Edge 800 HR+CAD

26. 07. 2012
V čase písania tohto článku vrcholí Tour de France a predtým takmer neznámy Peter Sagan šokuje svet svojimi výkonmi v jazde v zelenom drese. Mnohí možno rozmýšľajú ako efektívne na biku trénovať a hoci pravdepodobne neašpirujú na popredné priečky v pretekoch v cestnej cyklistike, radi by sa však blysli dobrým časom aspoň na miestnom MTB maratóne. Pre takých sú určené cyklopočítače Garmin z radu Edge s rozšírenými funkciami pre tréning. Model, ktorý si v tomto článku predstavíme, je obohatený o GPS navigáciu a snímače srdcovej frekvencie a rýchlosti/kadencie.

Čo je v krabici

V papierovej krabici nájdeme pomerne bohatú výbavu – však model 800 HR+CAD je vrcholom cyklistického radu Edge. Obsahuje samotný cyklopočítač, snímač rýchlosti/kadencie (GSC 10), snímač srdcovej frekvencie, držiak na riadidlá a množstvo úchytiek. Keďže doplnkom cyklopočítača je aj mapová GPS navigácia, je predinštalovaná mapa Slovakia TOPO vo verzii pre cyklistiku. Nechýba ani podrobný tlačený manuál v slovenčine. Softvér tradične absentuje, najnovšiu verziu si možno stiahnuť priamo zo stránok Garminu, prípadne používať webovú aplikáciu Garmin Connect a na počítač nainštalovať iba plugin do prehliadača.

Dizajn, telo a displej

Na prvý pohľad Edge 800 upúta svojim štíhlym dizajnom s jemnými krivkami. Telo je čierne s dominantným displejom s uhlopriečkou 6,6 cm (2,6 palca). Horný plast má karbónový efekt, pod ním je linka z typickej garminovskej modrej, pričom z prednej strany je veľké logo, aby všetci spredu videli, aký skvelý gadget používate. Na spodnej strane je aretačný mechanizmus pre uchytenie v držiaku, ktorý je ideálne dať na predstavec – dobre sa s ním manipuluje aj je menej vystavený riziku poškodenia. Ja som ho počas krátkeho používania umiestnil na riadidlá, pretože na predstavci mám držiak pre navigáciu eTrex.

Mechanických tlačidiel nie je veľa, používateľské rozhranie sa ovláda najmä cez dotykový displej. Na ľavej strane je zapínanie a na prednej pod displejom sú tlačidlá LAP/RESET a START/STOP. Keby ešte bolo z pravej strany kontextové tlačidlo, bolo by to dokonalé. No aj takto je ovládanie pohodlné a prvky dotykového ovládania na displeji sú dostatočne veľké, aby boli počas jazdy použiteľné.

Farebný dotykový LCD displej má rozmery 3,8 x 5,6 cm a rozlíšenie 160 x 240 pixelov. Je dobre čitateľný aj bez podsvietenia, najmä keď je zobrazený infopanel s veľkými čiernymi číslicami na bielom podklade. Čitateľnosť na dennom svetle je subjektívne porovnateľná s turistickou navigáciou eTrex 30.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Batérie a dátová komunikácia

Na rozdiel od turistických navigácií Garmin má Edge vstavaný Li-Ion akumulátor s kapacitou 1100 mAh, čo podľa údajov výrobcu stačí na 15-hodinovú prevádzku. Prístroj je vodeodolný podľa špecifikácie IPX7, čo zodpovedá ponoreniu do hĺbky 1 metra po dobu 30 minút. To by malo bohato stačiť na akýkoľvek dážď či náhodný pád do vody.

Pre dátovú komunikáciu sa použivá miniUSB port, ktorý je spolu so slotom pre pamäťovú kartu ukrytý pod gumenou záslepkou. Po pripojení k počítaču sa Edge ukáže ako mass-storage device, t. j. tak ako USB kľúč. Počas pripojenia sa cyklopočítač aj nabíja. Špecifikom tréningových Garminov je odlišný súborový formát – nevytvára GPX tracky ale záznam v binárnom formáte FIT. Z GPX súborov však vie načítať trasové body (waypoints) a pripravenú cestu (route). Geokešeri pozor, tento prístroj nemá rozšírenú podporu pre Geocaching – to je doména pre turistické navigácie.

Tréning

Hlavým dôvodom, pre ktorý by ste mali nad kúpou Edge 800 uvažovať, je tréning. Keďže súčasťou balenia sú aj doplnkové snímače, je vhodné ich použiť. Snímač rýchlosti a kadencie GSC 10 sa umiestňuje na zadnú stavbu, jeden magnet na špicu zadného kolesa (snímanie rýchlosti ako alternatívy k GPS) a jeden na kľuku (snímanie kadencie šliapania). Snímač srdcovej frekvencie treba zas pripevniť na hrudník. Prenos dát je v oboch prípadoch bezdrôtový pomocou technológie ANT+. Následne treba prístroj nastaviť – tak ohľadom osoby ako aj bicykla. Pre oboje sú k dispozícii profily pre jednoduché presadanie na iné biky, či pre zdieľanie v rodine. Ešte treba dodať, že cyklopočítač je možné použiť aj bez týchto snímačov, napríklad na inom biku. Taktiež možno Edge 800 kúpiť v lacnejšej verzii bez snímačov. To však neodporúčam, pretože práve použitím týchto snímačov možno tréning optimalizovať.

V profiloch bicyklov sa nastavuje hmotnosť, stav počítadla kilometrov a veľkosť kolesa. Pri osobnom profile okrem obligátnej hmotnosti, výšky a pohlavia si treba nastaviť aj úroveň výkonnosti a najmä zóny výkonu pre srdcový tep a frekvenciu šliapania. To umožní následne nastaviť upozornenia, že šliapete prirýchlo alebo príliš pomaly, prípadne, že sa vám tepy dostávajú do zóny, kde hrozí anaeróbne spaľovanie – teda výkon na kyslíkový dlh, čo následne vedie k rýchlemu vyčerpaniu s hrozbou kŕčov alebo neskoršou svalovicou. Práve tieto upozornenia môžu veľmi skvalitniť kondičný tréning.

Pre súťaživých, avšak sólo trénujúcich, je tu virtuálny partner, ktorý je umiestnený na jednej z hlavných obrazoviek. V skratke ide o to, že mu nastavíte jeho rýchlosť a on ju skalopevne dodržiava a to bez ohľadu na terén. Jednoducho je to makač. Na displeji sa vám potom ukazuje, či je lepší on alebo vy.

Zaujímavou doplnkovou funkciou je aj teplomer. Jednak ho môžete mať zapnutý na informačnej obrazovke, ale najmä sa hodnoty ukladajú s ostatnými údajmi. Môžete potom pri počítači porovnávať, ako vonkajšia teplota ovplyvňuje vašu výkonnosť.

Pre spracovanie tréningov možno použiť dve metódy. Jednou je desktopový softvér Garmin Training Center dostupný vo verzii pre PC aj MAC. Vie zobraziť grafy jednotlivých snímačov v závislosti od času alebo vzdialenosti. Viete tak hľadať svoje silné aj slabé stránky a primerane tomu prispôsobiť tréning. Samozrejmosťou je archivácia jednotlivých tréningov a ich porovnávanie. Druhou možnosťou je webová aplikácia Garmin Connect. Ak máte nainštalovaný plugin do prehliadača, po prihlásení vie aplikácia stiahnuť tréningy a pekne ich vizualizovať, archivovať, porovnávať a všemožne analyzovať. Navyše svoje výsledky môžete aj zdieľať.

Detailnejšie informácie o tréningových funkciách si môžete prečítať v manuáli – PDF je k dispozícii tu.

Určenie

Cyklopočítač s GPS navigáciou Garmin Edge 800 HR+CAD je určený predovšetkým pre cyklistov, ktorí ho budú využívať pre sledovanie, analýzu a optimalizáciu svojho tréningu. Veľmi dobre čitateľný displej nahradí vďaka nastaviteľným informačným poliam klasický cyklistický tachometer. Navigačnú a mapovú funkciu možno považovať za doplnkovú. V spojitosti s vektorovou mapou poslúži svojmu účelu dobre, no výbava turistických navigácii je v tomto smere lepšia. Vyzdvihnúť treba najmä snímače srdcovej frekvencie a kadencie, kde po správnom nakalibrovaní upozornení vám Edge 800 pomôže držať výkon v správnej oblasti – jednak sa neulievať a taktiež to neprepáliť.

Kto hľadá skôr navigáciu ako pokročilý cyklopočítač, mal by sa poobzerať skôr po vhodnom modeli turistickej navigácie. Tie vo svojich vyšších verziách umožňujú pripojenie aj zmieňovaných snímačov kadencie a srdcovej frekvencie. Funkcie pre tréning sú síce obmedzenejšie, no niekomu môžu pre bežné bikovanie stačiť, pričom ocení univerzálnosť turistickej navigácie aj pre iné aktivity.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Plynový turistický varič Primus Firestick Tento trojsezónny varič nie je ani najľahší, ani najvýkonnejší, no v oboch meradlách je dosť dobrý. Jeho riešenie skladania je však … » celý článok 09/09/20 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo
Rada Vyberte si túru vo vašom okrese Túry bežne vyberáme podľa pohorí, nie podľa okresov. Podobne ako na jar, aj teraz sa však vláda rozhodla znížiť mobilitu obyvateľstva z dôvodu šírenia koronavírusu a obmedzila pohyb v prírode iba na domáci okres. Niektoré okresy majú zvláštny tvar a ich hranice bežne turistovi nenapadne vôbec riešiť. Preto sme pripravili zopár pomôcok, ktoré sa v tomto období môžu hodiť. 12/04/20 Ľubomír Mäkký Zdravie
Recenzia Bridgedale Stormsock – nepremokavé cykloponožky Jesenné obdobie nemusí znamenať koniec cyklosezóny, ak sa cyklista dobre vystrojí. Pokiaľ sa vám však nechce kupovať nové tretry, máte v zásade dve možnosti, ako ochrániť nohy pred chladom a vodou. Jednou sú nepremokavé návleky, druhou nepremokavé ponožky. Druhú menovanú možnosť som vyskúšal s ponožkami Bridgedale Stormsock v strednej hrubej verzii. 20/11/19 Ľubomír Mäkký Obutie
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Okolo Sitna s deťmi Nenáročná poldenná cyklotúra v okolí Sitna a tajchu Počúvadlo, známych turistických bodov Štiavnických vrchov. Technicky nie je … » celý článok 22/10/20 Soňa Mäkká Štiavnické vrchy
Cyklotúra Okolo Tatier Tento rok boli plány na leto rôzne, či už lezecké, alebo výjazd bicyklom. Jeden z plánov bol zobrať bicykle a ísť s kamarátom prejsť nejaké dlhšie trasy a horské prechody do Rakúska. Počasie ale dlho odkladalo možný termín odchodu, rovnako aj nešťastná korona, čo prišla na návštevu do Európy. Nakoniec prišiel na rad náhradný program. Musím ale hneď na začiatok povedať, že nebol o nič menej atraktívny a náročný na prechod ako pôvodné plány. Oživil som môj už starší plán, prejsť bicyklom okruh okolo Vysokých Tatier. 22/10/20 Michal Mikuláš Tatry, Vysoké a Belianske Tatry, +
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 3 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Tretí zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Dediniek do Turčianskych Teplíc. 08/10/20 Miloš Hajdin Nízke Tatry, Slovenský raj, +

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Garmin Edge 800 HR+CAD 03/08/12 09:17 1 príspevok
Fakty
 • Výrobca
  • Garmin
 • Model
  • EDGE 800 HR+CAD
 • Typ
  • cyklopočítač s GPS navigáciou a snímačmi srdcovej frekvencie a rýchlosti / kadencie
 • Hmotnosť
  • 98 g
 • Páči sa mi
  • dizajn, ovládanie, tréningové funkcie, upozornenia, kvalitná analýza tréningov, čitateľnosť displeja, interná Li-Ion batéria
 • Nepáči sa mi
  • nevytvára priebeh trasy v GPX súbore
 • Ostatné info
  • výdrž na Li-Ion batériu: 15 hodín
   odolnosť voči vode: IPX7
   mapa: SK TOPO cyklo
 • Infocena
  • 480 €
 • Obchody v HIKING adresári
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.88