Cyklotúra

Okruh Turcom

04. 10. 2012
Prejsť si Turčiansku záhradku na bicykli je jednou z najlepších možností, ako tento kraj spoznať. Ja som v Turci vyrastala, tu si kolesá môjho bicykla odkrútili prvé stovky kilometrov. Potom prišla vysoká škola a odchod do Brna, po ďalších rokoch sťahovanie do Bratislavy, a uvedomila som si, že som bicyklovala kade-tade, len už dávno nie vo svojej domovine. Rozhodla som sa tento dlh napraviť, a tak sa jeden pekný májový deň venujeme Turcu na dvoch kolesách.

Makačsky či pohodovo, pre každého sa v Turci nájde trasa. Keď si predstavíme Turčiansku záhradku ako stonožku (viď online cyklomapa), tak jej telo tvorí Turčianska cyklomagistrála predhorím Krivánskej časti Malej Fatry a Veľkej Fatry (červená cyklotrasa) s modrou cyklotrasou Turčianske Teplice - Martin. Nohy stonožky sú potom trasy do jednotlivých dolín. Drvivá väčšina trás je pohodová a poteší rekreačného cyklistu, akým som tiež. Turiec bol jednou z prvých oblastí Slovenska, kde sa začali značkovať cyklotrasy, takže si je z čoho vyberať. Samozrejme nájdu sa aj perličky, napr. trasa na Martinské hole, ale to si necháme na inokedy. Prejdeme si časť trasy z tela stonožky. Za začiatočný bod volíme Blatnicu, kde aj nechávame auto (v ústí Gaderskej doliny je veľké parkovisko).

Trasa

Blatnica – Folkušová – Ďanová – Rakovo – Príbovce – Benice – Valča – Kláštor pod Znievom – Socovce – Blažovce – Jazernica – Ivančiná – Veľký Čepčín – Turčianske Teplice – Turčiansky Michal – Mošovce – Blatnica (trasa na mape na tomto odkaze)

Kúsok cesty SNP a skrz Turiec

Z Blatnice (495 m) mierime na sever do podhorskej obce Folkušová (516 m), po trase Turčianskej cyklomagistrály. Tá kopíruje Cestu SNP. Túto časť predhoria Veľkej Fatry mám rada. Zazelenané horské pasienky sa končia lesnatým hrebienkom, ktorý nás oddeľuje od Gaderskej doliny. Vo Folkušovej odbáčame doľava, tým aj opúšťame Cestu SNP a mierne klesáme smerom na Ďanovú (449 m). Cesta je lemovaná zakvitnutými jabloňami, je to nádherný pohľad, čistá romantika.

Za Ďanovou musíme isť kúsok po hlavnej ceste, ktorá pretína Turiec zo severu na juh, našťastie len po odbočku na Rakovo (432 m). Míňa nás dosť áut, k tomu sa pridáva protivietor... som veru rada, keď sme opäť na menej rušnej ceste. V Rakove sa zastavujeme pri zrekonštruovanej kúrii a veľkom drevenom rakovi – symbol obce. Potom popri peknom parčíku plynulo prechádzame do Príboviec a následne do Beníc. Opúšťame hlavný ťah Martin – Prievidza a mierime do Valče. Nezdá sa to, ale tých dedín navštívime ešte dnes prekvapivo veľa.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Popod Lúčanskú časť Malej Fatry

Valča (448 m) je posledné roky známa kvôli lyžiarskemu stredisku, ktoré je v prevádzke vo Valčianskej doline - tam vedie tiež cyklotrasa. My ideme ďalej po modrej do Slovianskej doliny. Pri rybárstve Brčná opúšťame príjemný terén doliny a začíname stúpať smerom na Kláštor pod Znievom cez kopec Hôrky (635 m). Toto je asi jediný úsek celého dňa, ktorý vedie lesom. Zjazd smerom na Kláštor pod Znievom je dosť rozbitý, a tak sa nedá ísť rýchlo, aj tak však často zastavujeme kvôli geokeškám, ktoré máme po trase.

Postupne teda prichádzame do Kláštora pod Znievom (494 m). Obec, ktorá bola kedysi centrom olejkárstva a v ktorej vzniklo jedno z prvých slovenských gymnázií, len preletíme, ale kto má viac času, tak sa môže zabaviť napríklad aj výstupom k ruinám hradu Zniev.

Dávame si dlhšiu pauzu až na jedlo, hlad ukojíme v reštaurácii, neďaleko železničnej stanice Kláštor pod Znievom (Osada pri stanici). Po prestávke pokračujeme miestnou asfaltkou do Socoviec (444 m). Po ľavej ruke míňame NPR-ku Kláštorské lúky s cenným mokraďovým biotopom. Komu sa žiada trochu výhľadov, tak odporúčam vybehnúť na kopček Stráža (534 m), z ktorého vidieť Turiec ako na dlani. Teraz bicyklujeme s parádnym pohľadom na Tlstú a Ostrú. Táto typická turčianska panoráma nás vlastne sprevádza celý deň. Kto by mal už v týchto miestach dosť, tak za Socovcami sa odpája žltá cyklotrasa do Mošoviec, čím sa celá trasa skráti. My máme ešte dostatok síl, a tak pokračujeme po modrej cez Blažovce a Jazernicu.

V Jazernici míňame ďalší chránený areál – jazierko pri Jazernici. Trochu viac ma však zaujme upravené okolie rybníkov za dedinou o necelých 1,5 km ďalej. O chvíľu prichádzame do Ivančinej a plynule pokračujeme poliami do Veľkého Čepčína. Uvedomujem si, v že v týchto dedinkách som nikdy v živote nebola a ani nič o nich neviem. Hanba mi, a to som bývala geografický maniak. Z väčšiny z nich na mňa dýcha parádny dedinský pokoj a to je fajn. Trasu Veľký Čepčín – Turčianske Teplice nám lemujú sýtožlté polia repky.

Do Turčianskych Teplíc prichádzame už takmer podvečer. V krátkosti si prejdeme park tohto príjemného kúpeľného mestečka a už pokračujeme po červenej cyklotrase, ktorá nás bude viesť až do nášho cieľa – do Blatnice. Ešte predtým však míňame dedinu Háj po pravej strane, potom prechádzame Turčianskym Michalom okolo pekného opevneného gotického kostola. Opäť chvíľa poľami a Mošovce sú na dohľad.

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

Aj Mošovce by si zaslúžili viac pozornosti, než im venujeme. Zrekonštruovaný kaštieľ s anglickým parkom, rodný dom Jána Kollára, múzeum mošovských remesiel, neogotický kostol Najsvätejšej Trojice s cenným oltárom. K tomu kúpalisko Drienok s kempom na oddych (aj keď to skôr v lete) a samotný vrch Drienok nad obcou. Jarné dni sú však krátke, a tak sa vydávame na posledný úsek našej trasy do Blatnice, kde sa naše pomyselné cyklokoliesko uzatvára. Ešte symbolická záverečná fotka nad dedinou a môžeme sa spustiť k autu. A ďalší pekný deň je za nami. Odchádzam s pocitom spokojnosti, že návrat do domoviny sa vydaril.

Cyklotúra sa konala 8. 5. 2012. Terén pre naše kolesá bol najmä asfaltový.

Užitočné odkazy

Turčianska bicyklová skupina JUS – cyklotrasy


 
 
Najnovšie články autora
 
Túra Dunajské luhy – okolo Šulianskeho ramena Pandémia zamiešala aj našimi turistickými plánmi. Odporúča sa necestovať a nestretávať sa s inými ľuďmi ani so staršími príbuznými. … » celý článok 15/05/20 Andrea Morongová Podunajsko
Túra Na Dedečkovu chatu v zime s deťmi Tretí februárový víkend trávime pri rodine na Horehroní a keďže je pekné počasie, tak sa rozhodujeme pre aktivity v prírode, ktoré sú zvládnuteľné s našimi malými dcérami. Včera sme si vyšli na Chatu Bernardín na Chvatimechu, dnes to bude výlet na Dedečkovu chatu nad Bystrou. 19/12/19 Andrea Morongová Nízke Tatry
Cyklotúra Na bicykli okolo Znojma Koncom apríla v roku 2012 sme strávili pekný predĺžený víkend v Znojme, ktorého okolie sa môže právom hrdiť ako jedna z top cyklistických lokalít Moravy a ČR. Kto rád spája poznanie s trochou histórie a peknú prírodu s troškou námahy, pre toho bude okolie Znojma to pravé. 02/10/14 Andrea Morongová Svet
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Renovácia salaša Obrubovanec dokončená 21. - 23. augusta sme v rámci aktivít OZ Sloboda pohybu dokončili renováciu salaša, na akcii sa zúčastnilo 15 ľudí. Spravili sme všetky … » celý článok dnes Pavol Timko Reportáže
Cyklotúra Z Duklianskeho priesmyku na Devín na bicykloch 2 Krátka správa z dlhej trasy alebo dlhá správa z krátkej trasy... Voľne inšpirované Cestou hrdinov SNP. Druhý zo série štyroch článkov o cyklistickom prechode z Duklianskeho priesmyku na hrad Devín, ktorý je voľne inšpirovaný Cestou hrdinov SNP. V tejto časti prechádzame z Hervartova do Dediniek. 10/09/20 Miloš Hajdin Nízke Tatry, Slovenský raj, +
Recenzia Plynový turistický varič Primus Firestick Tento trojsezónny varič nie je ani najľahší, ani najvýkonnejší, no v oboch meradlách je dosť dobrý. Jeho riešenie skladania je však nápadité, vyhotovenie príkladne presné a manipulácia jednoduchá. Je vhodný na bežnú veľkosť turistických nádob, napríklad tradičný hliníkový ešus. Poradí si aj s užším dnom stredne veľkého mokka kávovaru. Testovali sme ho v nerezovej verzii. Kto by chcel high-tech, vyrába sa aj v titanovom vyhotovení. 09/09/20 Ľubomír Mäkký Varenie a jedlo

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Okruh Turcom 05/10/12 16:30 26 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Turiec: Turčianska kotlina, Veľká Fatra, Malá Fatra
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 633 m
  • klesanie: 633 m
 • Vzdialenosť
  • 59 km
 • Náročnosť
  • 2
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 08.05.2012
 • Štart trasy
  • šírka: 48.9377 ° SŠ
   dĺžka: 18.926 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.9377 ° SŠ
   dĺžka: 18.926 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • Blatnica, Príbovce, Benice, Valča, Kláštor pod Znievom, Turčianske Teplice, Mošovce
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • cestný alebo trekový bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.16