MTB

Kráľova studňa, Krížna a Majerova skala

30.05.13
Po dlhom čase sme sa rozhodli s kolegami uskutočniť cyklistický výstup na Kráľovu studňu. Trasa je náročná, pretože neustále stúpate miestami až 12 %. Ako to obvykle pri mojich túrach končí, vždy ich okorením viac, a tak sme skončili na Krížnej a Majerovej skale. Počasie prialo, tak čo by človek chcel viac.

Trasa

Zvolen - Banská Bystrica - Medený hámor - Kostiviarska - Jakub - Nový Svet - Uľanka - Harmanec - Dolný Harmanec - Horný Harmanec - Veľký tunel - Zalámaná dolina - Nad Túfnou - Krásny kopec - Košarisko - horský hotel Kráľova studňa - Kráľova studňa, prameň - Krížna - Líška - Majerova skala - Staré Hory - Stará Píla - Polkanová - Uľanka - Nový Svet - Jakub - Kostiviarska - Medený hámor - Banská Bystrica

Celodennú cyklotúru som začal vo Zvolene a čakalo ma približne 24 kilometrov do Banskej Bystrice k miestnemu obchodnému centru, kde bola stretávka s kolegami. Na oblohe nie je ani mráčika, čo sú skvelé podmienky pre cyklozáťah. Odchod zo Zvolena bol o 8.00 hodine a príchod do Banskej Bystrice bol približne o hodinu neskôr. Plánovaným cieľom bola Kráľova studňa vo Veľkej Fatra, ale samozrejme sme vedeli, že to tak nebude.

Sadáme na bicykle, nulujem tachometer a ideme na trasu. Opúšťame Banskú Bystricu a prichádzame do Jakuba, čo je mestská časť na sever od centra. Pokračujeme ďalej, až kým neprichádzame na odbočku do Harmanca za ďalšou mestskou častou Uľanka. Tam to začalo pomaličky stúpať. Tachometer ukazuje dvanásť kilometrov. Dávame si oddych a zároveň vysvetľujeme kolegovi, že kúpať sa v tejto vode nesmie. Pokračujeme ďalej v ceste, kde nasleduje Dolný Harmanec a Horný Harmanec. Pomaličky prechádzame do hornatejšieho územia Harmaneckej doliny v zomknutí Veľkej Fatry. Za Horným Harmancom vybočujeme z hlavnej cesty č. 14 na upravenú cestu smer Kráľová studňa popri potoku Harmanec.

Cesta začína stúpať čoraz viac. Prostredie je priam ideálne pre letnú turistiku, vďaka neustálemu tieňu v Harmaneckej doline. Po 19 kilometroch nastáva 12 % stúpanie, ktoré bolo aj výstrahou označené pre automobily, smerujúce k horskému hotelu. Stúpanie trvalo približne 800 metrov, a potom nasledovala zaslúžená rovinka. Samozrejme, netrvala dlho a opäť stúpanie Zalámanou dolinou, ktoré bolo prijateľnejšie. Po 22 kilometroch sa cesta prudko zatočila doprava na chrbát medzi Zalámanou a Túfnou dolinou a začalo opäť poriadne stúpanie. Však pocit, že ideme po asfaltovej ceste, bol na nezaplatenie. Asi po jednom kilometri sme prešli na štrkovú cestu. Stúpanie sa nemenilo. Po 29 km bol už horský hotel Kráľova studňa na dohľad.

Sme na mieste a 31 kilometrov je za nami, no nohy vládzu, tak pokračujeme ďalej. Na Krížnu to bolo "len" 2,5 kilometra. Väčšinu cesty sme tlačili a trvalo nám to 50 minút. Následne doplníme zásoby a ideme ďalej smer Majerová skala cez Líšku. Pokračujeme po modrej turistickej značke, ale terén je náročný a na turistickú trasu bicykle nesmú. Modrý chodník sa po dvoch kilometroch skrížil s cestou, ktorú zjavne využívajú lesohospodári pre ťažbu dreva. No predtým ma kolegovia začali karhať za výber trasy.

Pokračujeme cestou dole a nakoniec po 4 štyroch kilometroch klesania vychádzame na asfaltovú cestu - hlavný ťah č. 59 (E77 /Budapešť - Krakov/) na Donovaly asi 1,5 km nad Starými Horami. Príchod do Starých Hôr bol sprevádzaný dobrými haluškami. Halušky sme dojedli, preto môžeme ísť smer Banská Bystrica. Cestu dole kopcom sme si užívali asi desať kilometrov. Následne sme prišli do Jakuba a do Banskej Bystrice, kde sa naše cesty rozišli a mňa čakalo ešte záverečných 24 kilometrov do Zvolena.

Zaujímavosti po trase

Banská Bystrica-Medený hámor
Kostiviarska - parčík a pamätník Ľuda Ondrejova
Jakub - kostol svätého Jakuba
Dolný Harmanec - vodný žľab Rakytovo
Horný Harmanec - Dektrétova jaskyňa (verejnosti voľne prístupná)
Čremošniansky (Veľký) tunel - najdlhší železničný tunel v SR
Zalámaná dolina - starý kamenný most
Kráľova studňa - symbolický cintorín obetí horských nešťastí Veľkej Fatry
Kráľova studňa - prameň riečky Bystrica
Lanová dráha Turecká - Líška (Krížna)
Staré Hory - lesnícky náučný chodník J. D. Metejovie
Staré Hory - mariánske pútnické miesto
Uľanka - svätý Krištof - patrón pútnikov, cestovateľov a šoférov

--
Pozn. redakcie: Prosíme všetkých MTB bikerov, aby sa počas jazdy správali ohľaduplne k iným účastníkom "premávky" a prispôsobili svoju rýchlosť v úsekoch, kde existuje predpoklad stretu s pešími turistami.

 
 
Najnovšie články autora
 
MTB Kráľova studňa, Krížna a Majerova skala Po dlhom čase sme sa rozhodli s kolegami uskutočniť cyklistický výstup na Kráľovu studňu. Trasa je náročná, pretože neustále stúpate … » celý článok 30/05/13 Jozef Vician Starohorské vrchy, Veľká Fatra a Choč
Najnovšie články na titulke
 
MTB Jarný cyklobudíček v Malých Karpatoch a nový trail Slalomka Veľkonočné sviatky vyšli tento rok až po skialpovej uzávere v Tatrách, preto sme ostali v Bratislave, kde je pekná sýtozelená jar. Keďže … » celý článok 16/05/19 Ľubomír Mäkký Malé Karpaty
Cyklotúra Náhornou plošinou Pokljuka s cyklovozíkom Už pri prvom pohľade do mapy mi bolo jasné, že Podjelje nebude nič všedné. Husté vrstevnice, kľukatá asfaltka a na lúkach roztrúsené domčeky sľubovali exkluzívny cyklistický zážitok. Keďže sme však po týchto končinách blúdili aj so 17-mesačnou Luciou v cyklovozíku, rozhodli sme sa potrápiť na tomto úseku namiesto svalov radšej brzdy. Aj vďaka tomu sme si užili nádherný výlet Triglavským národným parkom s luxusnou čerešničkou na záver. 09/05/19 Jitka Švarcová Svet
Rada Turistika ako výkon a prostriedok rozvoja vytrvalosti 3. Turistika je jednou z najpopulárnejších voľnočasových aktivít. Venujú sa jej ľudia bez predošlej športovej skúsenosti, ale aj aktívni či vyslúžilí športovci. Na turistických chodníkoch stretávame celé rodiny, osamelých diaľkarov a ultramaratóncov. Asi sa nikto nebude sporiť, že táto voľnočasová aktivita má široký záber výhod pre tých, ktorí jej čaru podľahli. Okrem pobytu na čerstvom vzduchu, spoznávania prírody a okolitých zaujímavostí či kultúry, je turistika najmä športový výkon ako každý iný. A práve na športový rozmer turistiky, budú zamerané nasledujúce riadky. Nakoľko je článok určený čitateľom Hikingu, všeobecný pojem „turistika“ obmedzím na pešiu turistiku. 03/05/19 Tomáš Deneš Zdravie

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Kráľova studňa, Krížna a Majerova skala 29/05/15 09:06 7 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Zvolenská kotlina, Starohorské vrchy a Veľká Fatra
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 1618 m n. m.
  • min: 383 m n. m.
 • Vzdialenosť
  • 60 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • jar
 • Dátum túry
  • 04.05.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 48.57838 ° SŠ
   dĺžka: 19.1254 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.73583 ° SŠ
   dĺžka: 19.16351 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • horský hotel Kráľová studňa, prameň pod Majerovou skalou
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Banská Bystrica (vlak, bus), horský bicykel
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.51