MTB

Moravany n. Váhom – Kostolný vrch a späť

01. 08. 2013
Po čase sme sa opäť vydali objavovať najkrajšie kúty západného Slovenska na dvoch kolesách. Značené cyklotrasy väčšinou nie sú zokruhované, prejdená cyklotrasa je preto kombináciou neznačených lesných ciest pri príjazde a značených trás pri návrate. Prémiou trasy je dosiahnutie vrcholového hrebeňa s nádhernými výhľadmi a návrat s minimálnou potrebou šliapania do pedálov.

Trasa

Moravany nad Váhom – VN Striebornica – Výtoky – Kostolný vrch – sedlo nad Starou Lehotou – Stará Lehota – Modrová – Modrovka – Ducové – Moravany nad Váhom

Moravany nad Váhom a Výtoky

Auto parkujeme v blízkosti domova dôchodcov, priamo v ústí doliny Striebornice. Kto chce nakúpiť proviant alebo sa občerstviť, musí sa spustiť kúsok späť do obce smerom na Piešťany. Asfaltová cesta nie je značená cyklistickou, ale čiastočne zelenou turistickou značkou. Kúsok povyše kostola opúšťame dedinu miernym stúpaním. Cesta je pomerne frekventovaná, ale len po neďalekú vodnú nádrž s chatovou osadou a hotelom. Za nádržou sa cesta zarezáva medzi kopce a stále mierne stúpa. Presvetlené miesta sa striedajú s tienistými, v doline sa nachádza zopár samôt premenených na chalupy či chaty. Po niekoľkých kilometroch dochádzame na rázcestie Výtoky.

Odbočka doprava vedie do rekreačného zariadenia, my však smerujeme vľavo. Na rázcestí sú vybudované panely náučného chodníka lesov SR (lokalita, huby) ako aj minibesiedka. Nakoniec zisťujeme, že lesná asfaltka smerom na Jelenie jamy je značená ako náučný chodník. Cesta začne strmo stúpať v lesných priesekoch, kde slnko nemilosrdne páli. Po príchode do lesa dobre padne upravené odpočívadlo pri výdatnom prameni, ktoré je tematicky venované vodnému kolobehu. Za odpočívadlom sa stúpanie zmierňuje a po ľavotočivej zákrute postupne prichádza nad dolinu, kde pomedzi stromy možno v opare vidieť Moravany nad Váhom a Piešťany s okolím. Ešte zopár kľukatých stúpaní striedavo cez hustý les a lesné rúbaniská a prichádzame na rázcestie troch ciest.

Na hrebeni - Kostolný vrch

Orientačným bodom je stará maringotka a vpravo odpočívadlo (obsadené skupinkou turistov). Zatočíme vľavo na červeno značenú cestu po hrebeni. Povrch je o niečo horší ako prv, zato stúpanie je len kozmetické a časom sa mení na mierny zjazd. Z prieseku tentoraz možno vidieť na ponitriansku stranu, je však hustý opar. Zakrátko prechádzame alejou statných smrekov. S radosťou inhalujem ich vôňu, takú vzácnu u nás na dolniakoch. V šere lesa sa za stromami objavuje dolina, lemovaná reťazou vrchov. Zosadneme z bicyklov a ideme sa pokochať, žiaľ, výhľady sú silne obmedzené. Onedlho schádzame k pietnemu miestu pod Kostolným vrchom, venovanému obetiam hôr z radov lesníkov. Okrem dvoch krížov je tu informačný panel a pekná besiedka.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Lúčny hrebeň a sedlo nad Starou Lehotou

Kúsok obďaleč leží horáreň pod Kostolným vrchom a rovnomenné rázcestie. Žiaľ, musíme sa rozlúčiť s pohodlnou cestou, ktorá klesá a stála by nás kilometre okľúk a stratu výškových metrov. Vchádzame na lesný chodník a o chvíľu už bicykle tlačíme cez omladinu a cez rúbanisko úpätia bezmenného vrchu.

Onedlho už opäť šliapeme, aby sme nakrátko zosadli – na lúčnom hrebeni nad kopanicami Novej Lehoty, kde sa odkrýva viac ako polkruhový výhľad na vrchy Vysokého Inovca (dominuje Bezovec, Panská Javorina a Machovňa) a osady roztrúsené po odlesnených hrebeňoch.

Nasleduje traverz a mierny zjazd pokoseného lúčneho hrebeňa, zľava porasteného stromami a sprava s nádherným výhľadom. Po chvíli sa spúšťame na asfaltku v bezmennom širokom sedle medzi Starou Lehotou a kopanicou Nový Majer, ktoré sa využíva na pasenie zvierat. Obďaleč nás z kopca pozorujú kravy, vľavo sa pasú ovce a poniže vpravo – stádo koní. A to som myslel, že voľne sa pasú kone až na Muránskej planine...

Stará Lehota a Modrová

Staršia asfaltová cesta klesá pomedzi lúky do dedinky medzi stromami. Nemôžeme však veľmi povoliť tlak na brzdy, povrch je rozbitý a nemožno vylúčiť auto v protismere. Na lúkach jazdí traktor so zvinovačom sena a už vchádzame medzi mladé stromy a domy v osade – v poludňajšom teple je ako vymretá.

Za dedinou sa cesta pripája na obchvat z Bezovca, prednosť však nemáme komu poskytnúť. S výnimkou jediného auta si vychutnávame zjazd po cykloceste č. 020 až po známy Nový Zéland, kde je zvýšený výskyt nielen cudzokrajných zverov, ale aj návštevníkov. Cestou zaregistrujem nové, priestrannejšie parkovisko. Po dlhej dobe treba kúsok vyšliapnuť, aby sme sa o chvíľku triumfálne zviezli Modrovou. Po pravej strane odporúčam pozorovať výrazné vápencové svahy, pod ktorými sa „rodí“ vynikajúca minerálka (predáva sa ako slovenská kojenecká a zároveň drahšia globálna značka).

Modrovka, Ducové a Moravany

Za Modrovou nasleduje Modrovka, kde za zvonicou zatáčame vľavo na cestu číslo 507 a cyklotrasu 2301. Definitívne sme opustili hrebene a doliny Považského Inovca a prechádzame terasami Váhu, viac-menej miernym klesaním. Hoci je cesta odporúčanou cyklotrasou, zároveň je dosť frekventovaná – treba si dať pozor. Obec Ducové je známa slovanským opevnením na vrchu Kostolec, odbočka so strmým stúpaním je na konci obce vľavo - v teple a s lačným žalúdkom si jeho návštevu necháme na inokedy. Od odbočky na Hubinu si spravím aspoň fotku. Po niekoľkých rovinných kilometroch vchádzame do Moravian nad Váhom, kde si ešte odfotíme známy kaštieľ (park je uzavretý a kaštieľ schátralý). Naobedujeme sa v miestnom penzióne, v záhrade v provensálskom štýle (tomu zodpovedajú aj ceny), naložíme bicykle a prejdená trasa sa pomaly stáva príjemnou spomienkou.

Záver

Povrch ciest a ich stúpanie je vhodný pre MTB, ako aj crossové bicykle. Cyklotrasa vedie rozmanitým terénom – podhorím, lesnými dolinami, zalesneným aj lúčnym hrebeňom, rovinou. Krajina pod Bezovcom pripomína vzdialenejšie kysucké kopanice, pričom blízke rovinaté Piešťany už majú nádych stredomorského letoviska. Za chvíľu sa z pomyselného horského severu dostanete na slnečný juh!

--
Pozn. redakcie: Prosíme všetkých MTB bikerov, aby sa počas jazdy správali ohľaduplne k iným účastníkom "premávky" a prispôsobili svoju rýchlosť v úsekoch, kde existuje predpoklad stretu s pešími turistami.

 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo Vršatca z Pruského V letných horúčavách v poslednom čase nahrádzam turistiku cykloturistikou. Z domácich končín sa občas presúvam do atraktívnejších, … » celý článok 19/10/17 Peter Straka Biele Karpaty
Túra Hriňová – Sihlianska planina – Dobroč Sihlianska planina zaberá väčšinu západnej časti Veporských vrchov. Stá milióny rokov vyhladili mohutné žulové pohorie, ktoré neskôr dostalo vyšších susedov. Na severe sa najskôr zdvihli Tatry a na západe sa len „nedávno“ predral kráter Poľany. Nadmorská výška planiny dosahuje 800 až 1000 m, čo pri minimálnych prevýšeniach umožňuje putovať kilometre aj menej zdatným turistom, s neustálymi výhľadmi v srdci Slovenska. 05/06/16 Peter Straka Veporské vrchy
MTB Moravany n. Váhom – Kostolný vrch a späť Po čase sme sa opäť vydali objavovať najkrajšie kúty západného Slovenska na dvoch kolesách. Značené cyklotrasy väčšinou nie sú zokruhované, prejdená cyklotrasa je preto kombináciou neznačených lesných ciest pri príjazde a značených trás pri návrate. Prémiou trasy je dosiahnutie vrcholového hrebeňa s nádhernými výhľadmi a návrat s minimálnou potrebou šliapania do pedálov. 01/08/13 Peter Straka Podunajsko, Považský Inovec
Najnovšie články na titulke
 
Cyklotúra Okolo Malej Fatry a Súľovských vrchov Tento rok som úspešne pridal do série okruhov “Okolo”, aj v poradí druhú trasu. Tentokrát to bola trasa, ktorá by sa dala nazvať … » celý článok 05/11/20 Michal Mikuláš Malá Fatra, Súľovské vrchy
Túra Podhorie Levočských vrchov v jeseni Na rodnom Východe sú len dve pohoria, kde som len minimálne pochodil. Jedným z nich sú Levočské vrchy a prvá, a zatiaľ posledná, návšteva bola pred štyrmi rokmi. Aj keď ďalšiu som si naplánoval po zvyčajných dvoch, až slnečné októbrové dní roku 2018 mi dopomohli k návšteve, síce len podhoria, ale zato veľmi pekného jesenného. 01/11/20 Henrich Tomáš Levočské vrchy
Správa Združenie horských útulní Škótsko (MBA) Horské chaty a útulne sa nachádzajú vo väčšine pohorí v Európe i mimo nej. Väčšinou musíte za ich použitie platiť, rezervovať si miesto vopred (napríklad Korzika) a v mnohých si môžete kúpiť aj jedlo a pitie. Vo Veľkej Británii je to veľmi odlišné. Tu existuje dlhá tradícia otvorených prístreškov (útulni) zvaných Bothies, ktoré sú k dispozícii všetkým bezplatne. Žiadna rezervácia, jednoducho príďte. Veľmi málo zariadenia, musíte mať so sebou všetko, čo si myslíte, že budete potrebovať. 30/10/20 Pavol Horváth Zaujímavosti

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Moravany n. Váhom – Kostolný vrch a späť 01/08/13 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Považský Inovec a Podunajská pahorkatina (Podunajská nížina)
 • Počet dní
  • 1
 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 530 m n. m.
  • min: 174 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 569 m
  • klesanie: 569 m
 • Vzdialenosť
  • 27 km
 • Náročnosť
  • 3
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 05.07.2013
 • Štart trasy
  • šírka: 48.60224 ° SŠ
   dĺžka: 17.8623 ° VD
   » Mapa
 • Koniec trasy
  • šírka: 48.60224 ° SŠ
   dĺžka: 17.8623 ° VD
   » Mapa
 • Voda
  • prameň nad rázcestím Výtoky
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Piešťany (vlak, bus) - Moravany nad Váhom (bus), horský alebo crossový bicykel
 • Doplňujúce súbory
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

1.28