Reportáž

11. narodeniny – stretnutie na Minčole

03.08.13
Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda.

Trasa

Oravský Podzámok – Zadný Racibor – Kamenný závoz – Chata na Kubínskej holi – Kubínska hoľa – Minčol - Kubínska hoľa - Chata na Kubínskej holi – Kozárovo – Beňova Lehota – Dolný Kubín – Veličná – Istebné – Párnica – Dierová - Kraľovany (trasa na mape)

Vlakom do Oravského Podzámku

Balenie bolo jednoduché. Celý týždeň v Bratislave lízal teplomer skoro štyridsiatky a na horách to bolo ozaj dosť podobné. Starý pesimista sa však vo mne nezaprel. Pribalil som aj pršiplášť a návleky na ruky. Samozrejme aj komplet nesmradľavé oblečenie na cestu domov vlakom. Hlavný a najťažší kus batožiny bol vak na vodu. Krátko pred šiestou som naložil bicykel do vlaku a dospával. Cesta prebehla bezproblémovo a krátko po deviatej ráno ma v Kraľovanoch čakala prekládka bicykla do legendárnej Oravky. Cesta lokálkou bola zdĺhavá, vidno, že je na okraji záujmu železníc o jej revitalizáciu. Sedel som pri okne a nasával krásu Oravy. Konečne Oravský Podzámok, vystupujem.

Pekelné stúpanie

Stojím pod Oravským zámkom a cuká ma ísť absolvovať prehliadku. Nakoniec z toho nič nebolo. Klasický problém. Niet kde odložiť bicykel tak, aby nedostal nohy. Kúpil som si aspoň turistickú známku do zbierky a pobral sa v ústrety dobrodružstvu. Aby som si náhodou neoddýchol, tak cesta číslo 78 začala stúpať hneď v Oravskom Podzámku. Netrvalo dlho a nenápadná odbočka velila pustiť sa vľavo. Závora cez cestu značila, že budem ušetrený vyhýbaniu sa autám. Vyjazdené koľaje vedľa závory však nahlodávali moje presvedčenie. Netrvalo dlho a nastali krušné časy. Lesná asfaltka začala naberať brutálne stúpanie. Prehrešil som raňajšiu klobásu, ktorá mi ležala v žalúdku ako kameň. Tep vybehol niekde k 160-tke. Len nezastať. Viem, že keď zleziem z pekelného vynálezu, tak ho šmarím rovno do škarpy. Tak som so zaťatými zubami prešliapal niekoľko kilometrov. Hľadal som si zámienku, aby som zliezol z bicykla. V zákrute sa zrazu objavil kamenný pamätník.

Pamätný exkurzný kameň

Oddychujem a dovolím si k tomuto miestu niekoľko viet:
V katastri obce Oravský Podzámok v tzv. kmeňových lesoch bývalého Oravského komposesorátu sa nachádza lesnícka pamiatka - kameň s vytesaným textom pripomínajúci jedno zo stretnutí ústredného vedenia niekdajších Československých štátnych lesov a majetkov (ČSLM) s predstaviteľmi svojich dvanástich riaditeľstiev z Čiech, Moravy, Sliezska, Slovenska a Podkarpatskej Rusi, konaného v septembri 1930 v Oravskom Podzámku, kde sa prezentovali dosiahnuté pozitívne výsledky v hospodárení komposesorátu. Vtedy stál v čele Riaditeľstva Oravského komposesorátu Ing. Nikodém Panák a jeho zástupcom bol Ing. Andrej Kavuljak. Pamätný kameň je do tvaru kvádra opracovaný pieskovec po oboch stranách so slovenským textom: Čelná strana: "Exkursia riaditeľov čsl. št. lesov a statkov za vedenia p. gen. riaditeľa Dr. Ing. Karola Šimana do lesov Oravského komposesorátu v septembri 1930" Na zadnej strane sú mená účastníkov exkurzie.
Pofotil som a hlavne sa vydýchal.

Pekelné stúpanie pokračuje

Hnusoba, nie a nie poľaviť. V nohách cítim veľa výškových metrov. Však cesta musí raz zmierniť sklon. Zásoby z vodného vaku sa neustále presúvajú do žalúdka. Zrazu sa cesta vyrovná a otvárajú sa výhľady. Podo mnou ako v rozprávke leží Oravský Podzámok. Pohľad na druhú stranu ma schladí. Týči sa tam masív Kubínskej hole a viem, že sa chcem dostať až na vrchol. GPS ukazuje hodnoty blížiace sa k tisícke. Míňam Zadný Racibor a neustále sa kochám výhľadmi do údolia. Teraz je to také - chvíľku hore, ale aj dole. Z ľavej strany sa pripája cesta, ktorou sa motorizovaní dostávajú až k Chate na Kubínskej holi. Čo je však horšie, stúpanie je opäť pekelné. V zatáčke míňam lanovku a zjazdovky a za poslednou serpentínou sa objavuje Chata na Kubínskej holi.

Obéééd

Prvé pivečko som vypil na ex. Druhé si už vychutnávam. Čakám na bryndzové pirohy, ktoré som si neodpustil. Viem, že o chvíľku budem nadávať na kamene v bruchu, ale čo už? Pozerám do mapy, teoreticky sa dá dostať až na Minčol bicyklom. K vrcholu lyžiarskych vlekov vedie lesná cesta, a potom je to už kúsok. Pre istotu sa pýtam v chate obsluhujúceho pána. „Za dvadsať minút ste tam,“ povedal. Som náchylný mu veriť. Však to je už „len“ 300 výškových metrov. Pre istotu volám Ľubovi, pobývajúcemu na vrchole. Ten zas vraví, že to je 40 minút a môj nápad ísť hore bicyklom sa mu nezdá až taký dobrý. Vybral som si menšie zlo. Bicykel a 20 minút. Hlboký omyl.

Pekelné stúpanie až na vrchol

S vervou som sa oprel do pedálov. Po prvej serpentíne som prehrešil pivo a pirohy. No, cesta tam ide, ale je patrične roztrieskaná. Musím potupne priznať, že dlho mi nadšenie nevydržalo. Pekne som zliezol z bicykla a tlačil ako otrok. Teplomer stále alarmoval a v mrákotách som sa vyšplhal konečne na hrebeň. Sledoval som stopy na ceste a konštatoval, že nejaký blázon musel hore tlačiť kočík. Iný macher. Dochľastal som konečne všetku vodu z vaku a už som v neveľkej vzdialenosti začul veselý hovor. Schvátený som oprel bicykel o turistický hríb a vítal sa s kopou na vrchole sediacich hikingáčov. Soňa ponúkala klobásu (tuším som sa zaprisahával, toť nedávno, že klobásu nevezmem do úst) a syr. Ľubo sa škeril širokým úsmevom. Kočík vytlačil smejúci sa Axel. Hikingácky dorast v podobe dvoch ledva chodcov naháňal bubliny z bublifuku. A tak ďalej a tak ďalej. Klobása chutila, nálada výborná. Pri pohľade na hodinky som zavrhol myšlienku ísť po hrebeni do Zázrivej. Už by mi ušiel vlak. Chvíľku som pobudol a čakala ma cesta dole.

Držme si klobúky

Rozlúčil som sa a poďho späť. Vrcholovú časť som pretlačil, na holi som však nasadol a pustil sa dole takpovediac výťahovou šachtou. Nie, že by som bol strachopud, ale miestami som mal pocit, že bicykel musí spraviť salto. Prsty zaťaté v brzdových páčkach. „Cesta“ rozbitá pravdepodobne autami majiteľov strediska bola plná drobnej šotoliny. Zamával som Adine, ktorá merala cestu dole po vlastných. Konečne. Minul som Chatu na Kubínskej holi a čakal ma parádny mnohokilometrový zjazd až do Dolného Kubína. Nebudem klamať, rýchlomer atakoval viackrát sedemdesiatku. Ani klobása už neprekážala.

Do Kraľovian

Zábava skončila na okraji Dolného Kubína. Posledných cca 20 kilometrov ma čakalo po pomerne úzkej ceste prvej triedy, plnej áut a kamiónov. Našťastie kamiónov v sobotu až tak veľa nechodí. Únavné šliapanie, aj keď relatívne stále dole kopcom, som si spríjemnil pretekmi s nákladným vlakom, ktorý sa šinul po „Orávke“ súbežne so mnou. Celkom dobrá zábava. Raz som ho predbehol, inokedy zas on mňa. Tak sme súbežne dorazili až na železničnú stanicu do Kraľovian. Neviem, či to bolo pretekmi, alebo zlou kalkuláciou, ale urobil som si nevedomky zhruba hodinový náskok. Tak došlo na rad umývanie sa vo Váhu, pivečko, prezliekanie. Takto učlovečený som nastúpil do rýchlika a zaspal spánkom spravodlivých. Keď som precitol, tak som zistil, že vláčik medzičasom nabral 40 minútové meškanie. Čo už, 40 minút hore-dole. Teda aspoň v tomto prípade.

Bábovka

Pekná túrička to bola. Turistickú známku som zavesil na stenu k ostatným a s chuťou sa pustil do bábovky, ktorú som za odmenu dostal od manželky. Tá sa naozaj tešila, že som počas túry nespáchal niekde nejaký sebazničujúci čin.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak … » celý článok 09/07/14 Ivan Wlachovský Mapy a knihy
Cyklotúra Hrádzou Dunaja Bratislava – Rajka a späť Netypické, relatívne teplé počasie jesene 2013 primälo môjho priateľa Miša na vymyslenie zaujímavej akcie "Vítanie zimného slnovratu". Celý týždeň bolo hmlisto a v podstate dosť hnusne. V deň zimného slnovratu 21. 12. 2013 však zubaté slniečko svietilo od skorého rána. Teplomer ukazoval tak +/- 3 °C. Patrične som sa naobliekal a vyrazil na miesto stretnutia. Neočakával som žiadne davy účastníkov. Nakoniec sme sa zišli traja. 06/02/14 Ivan Wlachovský Podunajsko, Maďarsko
Reportáž 11. narodeniny – stretnutie na Minčole Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda. 03/08/13 Ivan Wlachovský Hiking akcie
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Skladia 2018 - okolím Skalice Skladia je Pochod sklamaných diaľkoplazov. Ani po rokoch účastí som nezistil čím, lebo všetci sa vždy tešíme, kade nás zase Štefan … » celý článok 13/01/19 Miroslav Svítek Záhorie
Cyklotúra Okolo Liptova Kamarát Karol Mizla už roky organizuje cyklojazdu cez slovenské hory pod názvom Karpatiatour. V roku 2018 sa konal už 17. ročník, ktorého som sa však z rôznych dôvodov nezúčastnil, hoci som sa na akciu nesmierne tešil. Forma bola, chuť tiež a aj voľno som si na druhú polovicu júna vybavil. Lenže termín Karpatiatour sa posunul až na júl a mne začali víriť hlavou myšlienky nad náhradným riešením. Z množstva tipov a nápadov, ktoré mám uložené v šuplíku pre budúcnosť, vyhral Liptov. 10/01/19 Milan Kiac Nízke Tatry, Západné Tatry, +
Túra Inverzná Folkmarská skala z Folkmarského sedla Na Folkmarskej skale som bol viackrát z rôznych strán, toto je však určite najkratšia cesta. Chcel som spojiť príjemné s užitočným, teda trochu sa prejsť – primerane nepríjemnému sivému dňu – a skúsiť západ slnka, ktorý by mohol byť zaujímavý pri trhajúcej sa oblačnosti ku koncu dňa. Západ slnka síce nevyšiel podľa predstáv, no o neúspechu sa nedá hovoriť, keďže o zaujímavé scenérie sa postarala zimná inverzia. 30/12/18 Peťo Nový Volovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
11. narodeniny – stretnutie na Minčole 08/08/13 21:33 8 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Orava: Oravská Magura a Oravská vrchovina
 • Počet dní
  • 1
 • Nadmorská výška
  • max: 1400 m n. m.
  • min: 433 m n. m.
 • Prevýšenia
  • stúpanie: 1330 m
  • klesanie: 1400 m
 • Vzdialenosť
  • 44 km
 • Náročnosť
  • 4
 • Ročné obdobie
  • leto
 • Dátum túry
  • 27.07.2013
 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Kraľovany (vlak, bus) - Oravský Podzámok (vlak, bus)
   Kraľovany (vlak, bus) - Vrútky (vlak, bus)
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.45