Recenzia

Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol.

09. 07. 2014
Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak dávno, čo Danielovi Kollárovi vydala Dajama podobnú publikáciu s názvom Najkrajšie cyklistické okruhy, juhozápad. Niet sa preto čo diviť, že zrejme budem porovnávať. Prvý diel je určite na slušnej úrovni, ale musím priznať, že ktovieaké nadšenie vo mne nevyvolal.

Prvý pohľad

Na obálke je pohľad na Bratislavský hrad od mosta Lafranconi s kúskom Dunajskej cyklocesty a chrbátami niekoľkých cyklistov. Publikácia je brožovaná s mäkkou väzbou, formátu 113 x 200 mm a má 160 strán. Na zadnej strane obálky je niekoľko základných informácii o obsahu. Chýba mi PVC prebal a hlavne samostatná mapa trás. Škoda, človek so sebou obyčajne neberie na túru celú knihu. Mapa by stačila. Z obsahu knihy sa dozvedám, že ma čaká 25 trás. Pod obsahom je maličká prehľadová mapka s vyznačením náročnosti. Nasadzujem okuliare, ale nepomáha. Chcelo by to možno samostatnú stranu na prehľad. Dozvedel som sa však, že v publikácii nájdem trasy od najľahšej až po náročnú.

Úvod

Daniel Kollár píše v úvode, že bolo ozaj ťažké vybrať 25 okruhov v okolí Bratislavy. Prvých 11 trás nás zavedie do Bratislavského lesoparku, teda hlavne do Malých Karpát. Pozrieme sa aj k susedom do Maďarska a Rakúska. Prebicyklujeme okolo rieky Dunaj a Morava. Pohraničiu a riekam sa venuje zvyšných 14 trás. Nový sprievodca z dielne Dajama si dal za cieľ zmapovať bezprostredné okolie Bratislavy z hľadiska cyklistických výletov, ktoré možno absolvovať vo forme okruhov.

Trasy

Keď som si pozrel obsah knihy, bolo mi jasné, že sa v nej nenachádza trasa, ktorú by som neprešiel. Výber je naozaj dobrý. Pre začínajúceho cyklonadšenca priam výborný. Možno by som zmenil iba výber poradia. Od najľahších až po najťažšie, teda po trasy s najväčším prevýšením. Jednotlivé trasy sú popísané zhodnou metodikou. V úvode je popísaný niekoľkými vetami ideový cieľ výletu.

Na ľavej strane je vždy celostránková fotografia týkajúca sa popisovanej trasy. Výber úvodných fotografií je v niektorých prípadoch ozaj výborný, no nájdu sa aj nič nehovoriace fotografie nevystihujúce ideu trasy. Nasleduje podrobný popis trasy, rozdelený do viacerých sekcii. V prvej sekcii sa autor zameriava na podrobnejší popis cieľa výletu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

V druhej sekcii popisuje náročnosť, dostupnosť, povrch, bezpečnosť a druh bicyklov, ktorými sa výlet dá absolvovať. V sekcii mi chýba možnosť parkovania, respektíve dopravná dostupnosť (vlak, MHD...) Mimochodom, viete o tom, že v Bratislave si môžete do autobusu či električky vziať so sebou aj bicykel?

Tretia sekcia sa venuje podrobnému popisu trasy. Popisy sú naozaj podrobné a na dobrej úrovni, s množstvom zaujímavostí o trase. Trochu mi tam snáď chýba upozornenie na gastronomicko-občerstvovacie zariadenia. Predpokladám však, že to je pre to, aby sa nerobila zbytočná bezplatná reklama.

Štvrtá sekcia je vždy prehľadná tabuľka pod článkom, kde autor štatisticky zhodnocuje výlet. Kilometráž, celkové stúpanie a náročnosť. Nakoniec je odkaz na mapku trasy v elektronickej podobe. Nevyskúšal som všetky odkazy, ale tie, ktoré som preveril, spoľahlivo fungujú.

Piatu sekciu vždy tvorí výrez mapy. Pozor, mierky sú rôzne, môže to na prvý pohľad zmiasť. Niekoľko mapiek je v mierke 1 : 50 000, ale väčšina v mierke 1 : 100 000, respektíve až 1 : 150 000.

Každá trasa je doplnená fotodokumentáciou s popisom. Minimálne jeden obrázok má podrobný popis miesta, ku ktorému sa viaže. Obyčajne je to jeden z ideových cieľov výletu.

Nebudem sa zaoberať popisom jednotlivých trás. To nechám na každého, kto si knižku zakúpi. Vo všeobecnosti sú trasy naozaj dobre popísané, vidno, že autor si dal záležať. Inšpiráciou mu evidentne boli aj popisy na cyklistickej sekcii Hikingu. Samozrejme, že pripomienky k trasovaniu by boli, ale koľko hláv, toľko názorov. Možno k samotným trasám len jedna kritická poznámka. Našiel som niekoľko duplicít v trasovaní. Samozrejme je zložité robiť okružné trasy na relatívne malom priestore tak, aby sme sa duplicitám vyhli.

Praktické informácie

Praktické informácie, tvoriace záver publikácie, ma vyslovene sklamali. Sklamali ma v porovnaní s predchádzajúcim dielom Daniela Kollára. Úplne chýbajú služby pre cyklistov, tak ako ich popísal v publikácii „Najkrajšie cyklistické okruhy, juhozápad“. Použitá literatúra je síce rozsiahla, ale chýbajú internetové zdroje, ktoré boli neodškriepiteľne použité. Aspoň, že sa tam dostali „Všeobecne užitočné adresy pre cyklistov“, ktoré odkazujú na internetové stránky s cyklistickou tematikou.

Celkové zhodnotenie

Publikácia by určite nemala chýbať v knižnici žiadneho začínajúceho alebo občasného bratislavského cyklistu. Napriek mojim malým výhradám je to dielo, ktoré má svoju hodnotu a vidím posun vpred. Najväčšou výhradou je absencia globálnej mapy, ktorá by sa iste uplatnila vo vrecku dresu na túre, najmä v Malých Karpatoch, kde je orientácia niekedy zložitejšia.

Priatelia, neváhajte publikáciu použiť ako darček každému, kto má cyklistické chúťky.


 
 
Najnovšie články autora
 
Recenzia Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. Dostalo sa mi do rúk dielko vydavateľstva Dajama - Najkrajšie cyklotrasy, Bratislava a okolie. Musím priznať, že som ozaj zvedavý. Nie je tak … » celý článok 09/07/14 Ivan Wlachovský Mapy a knihy
Cyklotúra Hrádzou Dunaja Bratislava – Rajka a späť Netypické, relatívne teplé počasie jesene 2013 primälo môjho priateľa Miša na vymyslenie zaujímavej akcie "Vítanie zimného slnovratu". Celý týždeň bolo hmlisto a v podstate dosť hnusne. V deň zimného slnovratu 21. 12. 2013 však zubaté slniečko svietilo od skorého rána. Teplomer ukazoval tak +/- 3 °C. Patrične som sa naobliekal a vyrazil na miesto stretnutia. Neočakával som žiadne davy účastníkov. Nakoniec sme sa zišli traja. 06/02/14 Ivan Wlachovský Podunajsko, Maďarsko
Reportáž 11. narodeniny – stretnutie na Minčole Na HIKING-u sa objavila pozvánka na narodeninové stretnutie. Musím priznať, že na Kubínsku hoľu som sa v lete ešte nikdy nedostal. Doteraz vždy iba v zime a prevažne na zjazdových lyžiach. Cieľ bol teda jasný, otázka znela, že ako. Tú som vyriešil tiež rýchlo. Vedel som, že akcia bude iba na otočku, a tak som pohliadol na bicykel. Teraz, s kým? Pohľad padol na manželku. Vypočula si môj plán a s kľudom Angličana prehlásila, že „samovražda sa dá spáchať aj bezbolestnejšie“. Moji tradiční parťáci boli rozlietaní a na diskusii k pozvánke sa tiež nikto nechytil. Čo už, bude to sólo jazda. 03/08/13 Ivan Wlachovský Hiking akcie
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okolím Holíča Prešli dva týždne od mojej túry z Gbiel do Holíča, a keďže sa každoročná SKLADANIA nekonala pre operáciu jej organizátora, nič mi … » celý článok dnes Miroslav Svítek Záhorie
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Cyklotúra Okolo jazier v srdci Švajčiarska V cyklotúrach okolo švajčiarskych jazier pokračujem zdolávaním jazier v okolí mesta Interlaken v kantóne Bern. Ako napovedá názov, Interlaken sa nachádza „inter laken“ teda „medzi jazerami“. Konkrétne ide o jazerá pomenované podľa miest Thun a Brienz a dajú sa pohodlne zahrnúť do jednej stokilometrovej túry. 05/01/21 Dominik Baco Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Najkrajšie cyklotrasy-Bratislava a okol. 09/07/14 10:50 2 príspevky
Fakty
 • Výrobca
  • Vydavateľstvo Dajama - Daniel Kollár
 • Model
  • Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie
 • Typ
  • cyklistický sprievodca
 • Materiály
  • kriedový papier, mäkká väzba
 • Hmotnosť
  • 307 g
 • Infocena
  • 9,95 €
 • Obchody
 • Obchody v HIKING adresári
  • Túto značku nepredáva žiaden z obchodov v našej databáze.
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.84