Cyklotúra

Nivou Moravy z Bratislavy do Skalice

20.12.18
Začiatok zimného obdobia nemusí byť prekážkou v absolvovaní dlhších cyklovýletov. Stačí sa vhodne obliecť, vybaviť slnečné počasie a bezvetrie, mať celý deň voľno a už len rozmýšľať, kam sa vybrať. Prvý decembrový týždeň ma zaujala nenáročná trasa okolo rieky Morava, z Bratislavy do Skalice.

Bez dlhého plánovania si beriem jeden deň dovolenky, aby som ešte ku koncu roka stihol prejsť miesta, kde som sa celý rok takmer nedostal. A keďže vysoké pohoria sú už pod snehom, voľba padla na prihraničný rovinatý úsek Záhoria. Presný plán nemám, uvidím ako sa pôjde a podľa toho sa zariadim.

Z Devínskej do Záhorskej

Niečo po ôsmej hodine vyrážam z Devínskej Novej Vsi v ústrety modrej oblohe a slnečnému ránu. Cyklotrasa Nivou Moravy ma vedie ospalou nížinnou krajinou, tak ako mnohokrát predtým. Teplota sa drží stupeň pod nulou, čo neprekáža, pretože moja výbava je dostatočná. Hlavné sú rukavice a zimné cyklotretry. Po minulotýždňovom snežení, kedy bolo všetko biele a zmrznuté, nezostalo nič. Ide sa pohodlne, vychutnávam si pokoj, ktorý tu vládne. Spoločnosť mi robí množstvo bažantov. Klasická trasa najprv popod marcheggské mosty, okolo vojakov až na hrádzu. Z nej je to len kúsok do prvej dnes navštívenej záhorskej obce, Vysokej pri Morave. Aj pre neznalého miestnych pomerov je trasa orientačne nenáročná, niet kde zablúdiť.

Z Vysokej, stále asfaltovým chodníkom a pri mierne plusovej teplote vzduchu, po pár kilometroch prichádzam do najzápadnejšej slovenskej obce, Záhorskej Vsi. Pri kompe cez Moravu mám krátku prestávku. Práve kompa bude ešte dlho znamenať jedinú možnosť prechodu do susedného rakúskeho Angernu. Výstavbu cestného mosta odmietla v nedávnej dobe práve rakúska strana.

Rudava a Myjava

Krátky úsek po ceste a som znova na hrádzi. Prechádzam Suchohradom, malou dedinkou. Bočná asfaltová cesta pomedzi polia ma privedie do Gajár. Celé okolie je posiate množstvom plynárenských stavieb. Aj keď väčšina ložísk zemného plynu bola vyťažená, využívajú sa aspoň ako jeho zásobníky. Miestami blatovú a rozbitú cyklocestu vystrieda príjemný úsek okolo Malých Levár. Mostom prechádzam riečku Rudava, od ktorej je len kúsok vzdialený rovnomenný autokemping a jazerá. Hrádza v týchto častiach je ničím nerušená a dokonca na niektorých úsekoch vedie zároveň pozdĺž nej asfaltka. Stačí si vybrať. Pre cyklistu sú pohodlné obidve možnosti. Lenže nasledujú úseky, kde chýba asfalt a na hrádzi je viac blata, ako by bolo treba. Tienisté miesta ešte po roztopenom snehu nevyschli a rozjazdenie autami im nepomáha. Nič sa nedeje, len nech ich mám za sebou.

Križujem hlavnú cestu Moravský Svätý Ján - Hohenau, pár metrov vľavo je jediné pevné cestné spojenie s Rakúskom v primoravskom hraničnom úseku. Blatový úsek pokračuje, škoda. Rovnako vľavo sa nachádza odbočka na Trojmedzie, spoločnú hranicu Rakúska, Českej republiky a Slovenska a zároveň sútok Moravy a Dyje. Nepríjemné úseky pominú, pred sebou mám doslova výstup na most cez rieku Myjava. Netradičný mostík je pomerne efektný. Hrádza pokračuje dobrým povrchom. Podchádzam diaľnicu D2 a po dlhšom čase vidím rieku Morava. V jej upravenom a pôsobivom koryte. Zároveň ide o jednu z mála možností ako prejsť do susednej Českej republiky.

Adamov a Kopčany

Úseky od Brodského severnejšie mám mimoriadne rád. Spomínané koryto Moravy vytvára oku lahodiacu scenériu, ničím nepripomínajúcu jej klasické zarastené a divoké brehy nižšie na juhu. Atmosféru ešte dotvára množstvo plaviacich sa divokých kačíc. A do toho zrazu nejaké biele umelé “čudo“. Presne niečo podobné som si pomyslel pred pár rokmi, keď som tadiaľto išiel prvýkrát. Nadzemná konštrukcia “plynovodného mostu“ v niečom vzdialene pripomína Cyklomost slobody.

Krátka odbočka k Adamovským jazerám sa určite oplatí. Pohľad na hladinu posiatu zimujúcimi labuťami je príjemným spestrením. V týchto miestach som pri podobných výjazdoch v minulosti zvykol stočiť smer na Gbely a jazdu ukončiť v Kútoch. Lenže dnes sa ide perfektne, teplota okolo 4 °C, bezvetrie a modrá obloha, nič mi nechýba. Takže idem ďalej a doteraz len predstave o dnešnom cieli dávam reálne kontúry.

Jazdu hrádzou priamo pozdĺž Moravy opustím odbočkou pri Kopčanoch. Obec, známa z historického hľadiska, sa okrem predkov prvého československého prezidenta a cisárskeho žrebčína, preslávila kostolom svätej Margity Antiochijskej z 9. storočia. Cesta k nemu vedie priamo, lenže je plná blata, ktoré nepotrebujem mať všade nalepené, takže využívam asfaltovú obchádzku. Kostolík je mimoriadne zaujímavá lokalita, ktorú sa oplatí navštíviť.

Holíč

Ďalej ma čakajú miesta, na ktoré som sa takisto tešil. A zhodou okolností sú len na skok vzdialené. Asfaltkou prichádzam k jednej z pôsobivých stavieb Záhoria, Holíčskemu zámku. Jeho vodná priekopa nemá v okolí obdobu. V lúčoch pomaly zapadajúceho slnka vynikne celá stavba. Aj keď na samotnom zámku je toho na rekonštrukciu pomerne dosť, má veľký potenciál.

Ruch mesta sa nezadržateľne blíži, po presne 100 km stále nemám dosť. Vedľa zámku netreba vynechať megality, niekoľkotisícročné hmotné pozostatky dávnej kultovej lokality. To, že na prvý pohľad ležia nepochopiteľne doslova medzi panelákmi je zároveň ich výhoda. Boli objavené práve pri ich výstavbe. Koncentrácia turistických cieľov je v Holíči značná, preto pokračujem k ďalším.

Hlavná cesta a krátke stúpanie, ktoré je dnes prvé a aj ho trochu cítim, ma zavedie na kopec Hrebeň (230 m). Práve v týchto miestach je dobrý výhľad na okolie, ktoré sa z rovinatej nivy Moravy mení na zvlnený terén Chvojnickej pahorkatiny. V diaľke dobre rozoznateľný Havran je celý biely. Napájam sa na žltú značku, ktorá ma krátkym lesným úsekom s trochou snehu a ľadu privedie pod, z môjho pohľadu nevyužitú, holíčsku dominantu. Veterný mlyn. Krásna stavba, ktorá v okolí nemá obdoby, je obkolesená stromami a nemôže tak vyniknúť jej majestátnosť. Vždy si spomeniem na podobný prípad pri kaplnke sv. Márie Magdalény nad Borským Mikulášom. Od mlyna je len kúsok k ďalšej miestnej zaujímavosti, pravoslávnemu chrámu Matky Božej Počajevskej. Elegantná stavba, ktorá je v kontraste so zanedbaným starým židovským cintorínom v jej blízkosti. Prechádzané úseky umožňujú výhľad smerom na okresné mesto Skalica, ktorá sa stane mojim dnešným cieľom.

Do Skalice

Prechádzam Holíčom a napájam sa na značenú cyklotrasu cez obec Kátov. Nemusím ísť po ceste, je tu dobrá asfaltka. Lenže nie v období po dažďoch a po roztopenom snehu. Poľnohospodárska technika na nej zanechala neprekonateľnú vrstvu blata, bez možnosti vyhnutia sa. Podobné úseky nemám rád, ale keďže sa nechcem vracať, idem ďalej. Pri skalických rybníkoch nepríjemné úseky pominú a na mňa čakajú posledné metre trasy. Nevynechám centrum okresného mesta, kde navštevujem vianočné trhy na Námestí slobody. Chutná a oproti hlavnému mestu lacná cigánska pečienka nemá chybu.

Záver

Využil som aj pár minút, ktoré ostávajú do odchodu vlaku. Nečakám, na stanici kupujem lístok a spokojne nastupujem do vláčiku. V Kútoch presadám na naozajstný vlak a pohodlne sa veziem až domov. V myšlienkach sa vraciam k dnešnému príjemnému dňu, kedy som navštívil mnohé zaujímavé miesta Záhoria. Uvedené lokality vedia byť vďačným turistickým cieľom nielen počas hlavnej sezóny, ale aj mimo nej. Ak sa k tomu pridá vhodné počasie, o to viac sa z toho človek teší. Výjazd sa vydaril a kedykoľvek si ho rád zopakujem.


 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Nivou Moravy z Bratislavy do Skalice Začiatok zimného obdobia nemusí byť prekážkou v absolvovaní dlhších cyklovýletov. Stačí sa vhodne obliecť, vybaviť slnečné počasie a … » celý článok 20/12/18 Vladimír Lukačovič Záhorie
Cyklotúra Skalica – Šance – Sobotište – Smrdáky – Kúty Leto je ideálne obdobie na cyklovýlety. Po včerajšom dni v Považskom Inovci ma dnes lákajú bližšie končiny. Premýšľam nad okolím Myjavy, Senice a Skalice, kde sa stretávajú Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina a Borská nížina. Lokality, ktoré nebudú nové, ale rád ich pravidelne navštevujem. 02/03/17 Vladimír Lukačovič Biele Karpaty, Myjavská pahorkatina, +
MTB Leopoldov – Bezovec – Nové Mesto nad Váhom Považský Inovec a okolie poskytuje jednoduché aj náročnejšie možnosti cyklovýletov. Dnešný výjazd bude mať z každého niečo, asfaltové rovné úseky aj lesné zjazdy. Zároveň si prejdem miesta, ktoré som mal v pláne už dávno. Príjemný deň je predo mnou. 16/02/17 Vladimír Lukačovič Podunajsko, Považský Inovec
Najnovšie články na titulke
 
Reportáž Skladia 2018 - okolím Skalice Skladia je Pochod sklamaných diaľkoplazov. Ani po rokoch účastí som nezistil čím, lebo všetci sa vždy tešíme, kade nás zase Štefan … » celý článok 13/01/19 Miroslav Svítek Záhorie
Cyklotúra Okolo Liptova Kamarát Karol Mizla už roky organizuje cyklojazdu cez slovenské hory pod názvom Karpatiatour. V roku 2018 sa konal už 17. ročník, ktorého som sa však z rôznych dôvodov nezúčastnil, hoci som sa na akciu nesmierne tešil. Forma bola, chuť tiež a aj voľno som si na druhú polovicu júna vybavil. Lenže termín Karpatiatour sa posunul až na júl a mne začali víriť hlavou myšlienky nad náhradným riešením. Z množstva tipov a nápadov, ktoré mám uložené v šuplíku pre budúcnosť, vyhral Liptov. 10/01/19 Milan Kiac Nízke Tatry, Západné Tatry, +
Túra Inverzná Folkmarská skala z Folkmarského sedla Na Folkmarskej skale som bol viackrát z rôznych strán, toto je však určite najkratšia cesta. Chcel som spojiť príjemné s užitočným, teda trochu sa prejsť – primerane nepríjemnému sivému dňu – a skúsiť západ slnka, ktorý by mohol byť zaujímavý pri trhajúcej sa oblačnosti ku koncu dňa. Západ slnka síce nevyšiel podľa predstáv, no o neúspechu sa nedá hovoriť, keďže o zaujímavé scenérie sa postarala zimná inverzia. 30/12/18 Peťo Nový Volovské vrchy

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Nivou Moravy z Bratislavy do Skalice 21/12/18 20:58 10 príspevkov
Fakty
 • Pohoria
  • Záhorie: Záhorská nížina - Borská nížina

 • Počet dní
  • 1

 • Trasa
 • Nadmorská výška
  • max: 230 m n. m. – vrch Hrebeň (nad Holíčom)

  • min: 140 m n. m. – Devínska Nová Ves

 • Prevýšenia
  • stúpanie: 252 m

  • klesanie: 220 m

 • Vzdialenosť
  • 115 km

 • Náročnosť
  • 3

 • Ročné obdobie
  • zima

 • Dátum túry
  • 07.12.2017

 • Štart trasy
  • šírka: 48.2104 ° SŠ
   dĺžka: 16.9726 ° VD
   » Mapa

 • Koniec trasy
  • šírka: 48.84969 ° SŠ
   dĺžka: 17.21804 ° VD
   » Mapa

 • Voda
  • Adamovské jazerá (bufety)

 • SHOCart mapy
 • Doprava
  • Devínska Nová Ves (vlak, bus), trekingový bicykel, Skalica (vlak, bus)

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.73