Neuchatelské jazero z mojej vtáčej vyhliadky, pohľad na juh
Cyklotúra

Okolo Zürišského a Neuchatelského jazera

15. 12. 2020
Pre svoju ďalšiu švajčiarsku cyklotúru som si vybral Zürišské jazero a potom, s asi mesačným odstupom, aj Neuchatelské jazero. Opäť išlo o približne stokilometrové túry zvládnuteľné za jeden deň. Rozdiel oproti predchádzajúcim cyklotúram spočíval v tom, že som sa musel rozlúčiť s pekným zázemím a požičovňou bicyklov v nemeckej Konstanzi. Ranným vlakom z Frankfurtu som dorazil cez Bazilej buď priamo do Zürichu, alebo s dvomi prestupmi do Neuchatelu.

Zürišské jazero

V budove hlavnej železničnej stanice v Zürichu sa nachádza aj požičovňa bicyklov. Predložil som svoju rezerváciu, zaplatil dvojnásobok toho, koľko stál prenájom bicykla v Nemecku, a mohol som vyraziť. Vydal som sa proti smeru hodinových ručičiek, po južnom brehu jazera. Ak by som z nejakých dôvodov nestíhal dokončiť celý okruh okolo jazera, v zálohe mám možnosť využiť most do Rapperswillu a skrátiť si tak túru o približne tretinu. Cieľom však samozrejme zostáva plnohodnotný okruh.

Opúšťam Zürich. Počasie je príjemné, aj keď na to, že už je jún a takmer jedenásť hodín dopoludnia, je pomerne sviežo. Myslel som si, že trasa bude viesť bližšie k jazeru, zatiaľ čo stále zdieľam cestu s autami. K dispozícii som však mal zreteľný cyklopruh, cesta bola teda bezpečná, aj keď k vode ma to lákalo. Až neskôr som sa dozvedel, že naozaj oficiálna cyklotrasa okolo južného brehu by viedla ešte ďalej od jazera, cez dediny na úbočí, čo by prinieslo aj krajšie výhľady.

Po necelých dvoch hodinách míňam odbočku na most do Rapperswillu a pokračujem ďalej južným brehom. Cestu zdieľanú s autami však onedlho aj tak opúšťam a cykloznačenie ma vedie okolo golfového areálu. Začína mi dochádzať, že ma čaká stúpanie lesnatým úsekom. Teším sa na zjazd, akurát trocha tŕpnem, aby som nedostal defekt, lebo toto je dobrodružná, lesná trasa, spevnená štrkom. Rozhodne však išlo o najkrajší úsek trasy, vrátane námahy pri stúpaní.

Po zjazde ma čaká prejazd severným brehom Zürišského jazera. Až po Rapperswill mala trasa vidiecky charakter. Od Rapperswillu však trasa naberá čím viac mestský ráz, blížim sa predsa do Zürichu. Dojazd je však trocha úmorný, sú takmer štyri hodiny popoludní a pozerám sa čelom k slnku. Za týchto okolností si to teda namierim priamo k železničnej stanici a k odovzdávke bicykla. V talóne som ešte mal hľadanie sídla FIFA, zvíťazila však moja pohodlnosť. Posedel som si teda na brehu rieky Limmat a vyrazil som na vlak do Frankfurtu.

[ Tipy na túry, aktuality z hôr a iné zaujímavosti môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstragrame ]

Neuchatelské jazero

Len čo som sa vrátil z cyklotúry okolo Zürišského jazera, už som spriadal plány na ďalšiu. Voľba padla na Neuchatelské jazero, vo francúzsky hovoriacej časti Švajčiarska. Ponuku zahrnúť aj susedné Bielske jazero však skromne odmietam, túru by to predĺžilo o ďalších takmer 30 kilometrov.

Je júl a z Neuchatelu, ktorý leží na severozápade jazera, vyrážam proti smeru hodinových ručičiek na juh. Takmer presne v polovici cyklotúry prichádzam do autocampingu pri Yverdone. Voda a slnko ma veľmi lákajú, nedá sa však nič robiť, musím pokračovať do Neuchatelu. Spravím si aspoň prvú malú prestávku, a to rovno z vyvýšeného miesta, z pozorovateľne vtákov. Potom síce nasleduje dlhá pasáž medzi pásom lesa a cestou, po pár kilometroch však príde odmena a robím si druhú prestávku na fotografovanie. Na bicykli prejdem po betónovom móle až takmer k vodám jazera.

Nesmierne ma láka skočiť do vody a osviežiť sa. Na dnes mám ale naozaj iný program, tak sa ešte aspoň chvíľu kochám pohľadom na masy vody a Neuchatel na protiľahlom brehu. Pomaly sa však poberám, aj keď ma na okamih odradí prudko vyzerajúce stúpanie. Ide ale o planý poplach, stúpanie bolo naozaj krátke a onedlho šliapem po rovine popri poliach. Z diaľky však nedôverčivo pozerám na kombajn, ktorý sa mi blíži oproti a pre istotu zosadnem z bicykla. Celkovo sa snažím pred prípadnými čiastočkami prachu chrániť si zrak a pred nepríjemným svrbením najmä krk. Stroj prejde okolo mňa a napokon sa začínam hanbiť za to, že som to s preventívnymi opatreniami prehnal. Z detstva som si totiž v rámci riadne vyblednutej spomienky na jednu žatvu pamätal, že po kontakte s obilným prachom to nepríjemne svrbelo.

Čaká ma posledná pasáž a ako to už býva, je dlhšia a úmornejšia ako som si myslel. Dokonca sa na chvíľu ocitnem aj v nemecky hovoriacom kantóne. Do Neuchatelu ale prichádzam včas a začínam si pripadať exkluzívne: plán prejsť na bicykli okolo najväčších švajčiarskych jazier sa mi darí krok za krokom napĺňať.


 
 
Najnovšie články autora
 
Cyklotúra Okolo jazier v srdci Švajčiarska V cyklotúrach okolo švajčiarskych jazier pokračujem zdolávaním jazier v okolí mesta Interlaken v kantóne Bern. Ako napovedá názov, … » celý článok 05/01/21 Dominik Baco Svet
Cyklotúra Okolo Zürišského a Neuchatelského jazera Pre svoju ďalšiu švajčiarsku cyklotúru som si vybral Zürišské jazero a potom, s asi mesačným odstupom, aj Neuchatelské jazero. Opäť išlo o približne stokilometrové túry zvládnuteľné za jeden deň. Rozdiel oproti predchádzajúcim cyklotúram spočíval v tom, že som sa musel rozlúčiť s pekným zázemím a požičovňou bicyklov v nemeckej Konstanzi. Ranným vlakom z Frankfurtu som dorazil cez Bazilej buď priamo do Zürichu, alebo s dvomi prestupmi do Neuchatelu. 15/12/20 Dominik Baco Svet
Cyklotúra K vodopádom Rheinfall Po cyklotúre okolo Bodamského jazera mi na mape padol zrak na vodopády Rheinfall, ktoré síce ležia vo Švajčiarsku, no len asi 50 kilometrov západne od nemeckej Konstanze. Tam a späť by to bolo 100 kilometrov, čo je zvládnuteľná porcia na jednodňovú cyklotúru. 27/10/20 Dominik Baco Svet
Najnovšie články na titulke
 
Túra Okolím Holíča Prešli dva týždne od mojej túry z Gbiel do Holíča, a keďže sa každoročná SKLADANIA nekonala pre operáciu jej organizátora, nič mi … » celý článok včera Miroslav Svítek Záhorie
Správa Aký bol rok 2020 – návštevnosť a najlepšie články Prelom rokov je dobrá príležitosť na bilanciu. Návštevnosť nám opäť narástla, no minulý rok bol špeciálny kvôli epidémii koronavírusu a preto bol nárast veľmi výrazný. Objavili nás totiž aj ľudia, ktorí bežne do hôr nechodia alebo chodia len príležitostne. Vďaka pandemickým opatreniam však boli iné možnosti rekreácie obmedzené a tak turistika zaznamenala boom. Z pohľadu autorov nám opäť tradične aktívni autori aj tento rok venovali svoju priazeň, a privítali sme aj niekoľko nových. Okrem klasických popisov túr ďalej pokračujeme v rozvoji tém ochrany prírody a veľký nárast obľúbenosti zaznamenali aj naše podcasty. 17/01/21 Ľubomír Mäkký Zaujímavosti
Cyklotúra Okolo jazier v srdci Švajčiarska V cyklotúrach okolo švajčiarskych jazier pokračujem zdolávaním jazier v okolí mesta Interlaken v kantóne Bern. Ako napovedá názov, Interlaken sa nachádza „inter laken“ teda „medzi jazerami“. Konkrétne ide o jazerá pomenované podľa miest Thun a Brienz a dajú sa pohodlne zahrnúť do jednej stokilometrovej túry. 05/01/21 Dominik Baco Svet

 
 
 
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Okolo Zürišského a Neuchatelského jazera 15/12/20 00:00 nová téma
Fakty
 • Pohoria
  • Švajčiarsko

 • Počet dní
  • 2

 • Vzdialenosť
  • 200 km – (2 x 100 km)

 • Náročnosť
  • 2

 • Ročné obdobie
  • leto

 • Dátum túry
  • jún a júl 2019

 • Doprava
  • vlak, bicykel

Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.

0.33